Se svými protějšky jednali o tématech týkající se situace v Afghánistánu, pandemie COVID-19, vztahů EU a zemí V4 a Tureckem a migrace.
Setkání bylo nejen prvním jednáním ve formátu V4+, ale také první multilaterální akcí, které se ministr Lipavský zúčastnil po svém jmenování do funkce ministra zahraničních věcí. Spolu s ministry zahraničních věcí Turecka Mevlütem Çavuşogluem, Maďarska Péterem Szijjártoem, Polska Zbigniewem Rauem a slovenskou státní tajemnicí Ingrid Brockovou, jednali zejména o migraci, situaci v Afghánistánu a na západním Balkánu a také o českém předsednictví v Radě EU v příštím roce. S ministrem Szíjjártoem a ministrem Rauem se pak ministr na okraji setkání krátce sešel k aktuálním bilaterálním a evropským otázkám.
„Velmi si cením, že tak krátce po nástupu do funkce mám příležitost seznámit se s kolegy, vést s nimi konstruktivní rozhovor na nejvyšší politické úrovni a řešit tak konkrétní otázky, které náš středoevropský region spojují,“ uvedl ministr Lipavský.
Ocenil také zapojení Turecka prostřednictvím formátu V4 + a s ostatními visegrádskými kolegy se shodli na tom, že právě vnější ochrana evropských hranic a zapojení Turecka v tomto ohledu je klíčové. „Turecko leží na migračních trasách, vedoucích do Evropy, zároveň poskytuje útočiště několika milionům migrantům a je tedy velice důležité nabídnout Turecku v této oblasti podporu a konkrétní pomoc. Stejně tak důležité je pomáhat v ohnisku konfliktů pomocí humanitární a rozvojové spolupráce,“ ocenil roli Turecka šéf české diplomacie.
Na závěr jednání český ministr zahraničí podtrhl důležitost Visegrádské skupiny jako platformy, která zejména spojuje a vytváří společné kulturní, vědeckou a jinou spolupráci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV