Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se v pondělí 5. prosince 2022 zúčastnil 21. Shromáždění smluvních stran Římského statutu Mezinárodního trestního soudu (ICC), setkal se s nizozemským ministrem zahraničí Wopke Hoekstrou, generálním ředitelem Organizace pro zákaz chemických zbraní Fernando Ariasem, žalobcem ICC Karimem Khanem a tajemníkem ICC Peterem Lewisem. Ministr zahraničí z pozice českého předsednictví v Radě EU ve svém projevu zdůraznil podporu Mezinárodnímu trestnímu soudu a připomenul jeho nezastupitelnou roli v systému mezinárodní trestní spravedlnosti. „Zvěrstva, kterých jsme svědky po celém světě, a nyní i v Evropě v důsledku agrese Ruska vůči Ukrajině, musí posílit naše odhodlání ukončit beztrestnost za zločiny podle mezinárodního práva."
Ministr dále zdůraznil nutnost spolupráce všech států s ICC a zároveň vyzval k příspěvkům do Svěřeneckého fondu pro oběti, z něhož jsou poskytovány reparace obětem zločinů. Na závěr projevu informoval o nominaci dr Pavla Zemana na pozici soudce Mezinárodního trestního soudu, o které se bude hlasovat příští rok v New Yorku.
Po projevu se český ministr setkal s vysokými představiteli Mezinárodního trestního soudu. Se žalobcem Karimem Khanem hovořil ministr Lipavský o podpoře vyšetřování situace na Ukrajině. Při setkání s tajemníkem Peterem Lewisem ministr zahraničí potvrdil, že Česko má zájem nadále přispívat do Svěřeneckého fondu pro oběti, na jehož financování se podílí od roku 2011.
Součástí programu bylo i jednání s nizozemským ministrem zahraničních věcí Wopke Hoekstrou. Ministři se věnovali bilaterálním otázkám, mj. LNG terminálu v Eemshavenu a spolupráci českých a nizozemských forenzních expertů, kteří by v průběhu příštího roku měli společně s odborníky z dalších států působit na Ukrajině. Zaměřili se i na aktuální unijní témata včetně priorit předsednictví ČR v Radě EU, jimiž jsou mj. rozšiřování EU, rozšíření schengenského prostoru a energetika. Ministři se věnovali i aktuálním otázkám zahraniční politiky a shodli se na rozhodné podpoře Ukrajiny.
Během setkání ministra Lipavského s generálním ředitelem Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Fernandem Ariasem hovořili o zdokumentovaných případech použití chemických zbraní v Sýrii či o incidentech použití novičoků k otravě Skripalových a Alexeje Navalného, které vyšetřoval právě OPCW. „Naší prioritou musí být úplná likvidace a zamezení jakémukoli dalšímu použití chemických zbraní,“ uvedl šéf české diplomacie. Dále zdůraznil, že Česko patří mezi zakládající členy OPCW, plně dodržuje své závazky a podporuje nezávislost práce OPCW. Výrazem této podpory je mj. letošní udělení ceny OPCW-The Hague Award (společně s městem Haag) českému Institutu ochrany obyvatelstva v Bohdanči, který byl nominován africkými beneficienty českých programů za přínosnou činnost při školení afrických záchranářů v oblasti chemické ochrany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV