Ministr Metnar: Česká republika je připravena přispět expertně i finančně

03.05.2018 22:31 | Zprávy

Ministr vnitra Lubomír Metnar se ve středu 2. května 2018 zúčastnil ministerské konference rabatského procesu v marocké Marrákeši. Hlavními tématy byla podpora zemí západní, střední a severní Afriky v boji proti nelegální migraci, pašování lidí a převaděčství a návraty nelegálních migrantů zpět do těchto afrických zemí.

Ministr Metnar: Česká republika je připravena přispět expertně i finančně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Lubomír Metnar

Výsledkem 5. ročníku euro-afrického dialogu o migraci a rozvoji je přijetí Marrákešské politické deklarace a Marrákešského akčního plánu do roku 2020.

„Česká republika je připravena expertně i finančně přispět k dalšímu rozvoji rabatského procesu a spolupráci Evropské unie a Afriky. I nadále chceme být aktivní, a to především v realizaci aktivit pomáhajících stabilizovat osoby co nejblíže zemím jejich původu, ve vytváření opatření vedoucích k posilování ochrany hranic a k boji proti pašeráckým sítím v Africe. Za zásadní považuji i posílení vzájemné spolupráce na návratech,“ sdělil Lubomír Metnar.

Přestože Česká republika není přímo zasažena migračními toky z Afriky, rabatský proces představuje pro Ministerstvo vnitra jednu z prioritních platforem spolupráce se zeměmi mimo EU. A to především z toho důvodu, že region západní a střední Afriky je dlouhodobě jedním z hlavních zdrojových a tranzitních regionů migrace do severní Afriky a přes Itálii a Španělsko do dalších států Evropské unie. Cílem ČR je dosáhnout spolupráce, která povede k posílené podpoře EU na straně jedné a k posílení závazků afrických partnerů, zejména v oblasti návratů a readmisí, boje proti organizovanému zločinu, obchodu s lidmi a převaděčství či k zefektivnění ochrany hranic na straně druhé.

Podpora regionu

Důležitým bodem jednání byla také podpora zemí západní Afriky a přilehlých regionů, ve kterých probíhá v posledních letech několik velkých humanitárních krizí a ozbrojených konfliktů. Mj. kvůli působení islamistických teroristických organizací či následkům změn klimatu je v regionu vysídleno několik milionů osob.

Z těchto důvodů Ministerstvo vnitra letos v tomto regionu značně rozšířilo realizaci preventivních opatření, která mají solidárně podpořit úsilí Francie, Itálie, Španělska, Německa a dalších zemí směrem k zastavení migrace ještě před hranicemi Libye a severní Afriky.

V roce 2018 je proto region širšího Sahelu jednou ze tří hlavních priorit a bude na něj alokována více než čtvrtina rozpočtu migračních programů Ministerstva vnitra, tedy 55 milionů korun.

Tyto aktivity navazují na další projekty ČR především v Pobřeží slonoviny a Libyi. Letos šlo např. o dar 250 milionů korun do Svěřeneckého fondu EU pro Afriku na pomoc Libyi při ochraně hranic. V rámci tohoto fondu je ČR pátým největším přispěvatelem. Ministerstvo vnitra se rovněž od roku 2015 účastní Regionálního programu EU ochrany a rozvoje pro severní Afriku, který vede Itálie. Tento program Ministerstvo vnitra podpořilo 10 miliony korun.

Co je rabatský proces?

Rabatský proces je hlavním mezivládním migračním dialogem mezi zeměmi Evropské unie a zeměmi západní, střední a části severní Afriky. Proces vznikl v roce 2006 na popud Francie a Španělska a celkem se jej účastní 58 států. Kromě zemí EU jde o Island, Norsko a Švýcarsko, z afrických států pak např. o Benin, Burkina Faso, Gabon, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Kapverdy, Kongo, Libérie, Mali, Maroko, Niger, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Senegal, Sierra Leone nebo o Tunisko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.