Ministr Milek chce vyřešit i nekalé obchodní praktiky

05.02.2018 21:29 | Zprávy

Ministr zemědělství Jiří Milek jednal s eurokomisařem pro zemědělství a rozvoj venkova Philem Hoganem. Postavil se za české zemědělce, když odmítl povinné zastropování přímých plateb. Komise musí podle ministra konečně vyřešit i nekalé obchodní praktiky včetně dvojí kvality potravin a zásadně snížit administrativní zátěž zemědělců.

Ministr Milek chce vyřešit i nekalé obchodní praktiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Jiří Milek

„Za základní pro budoucí podobu Společné zemědělské politiky považuji zajištění dostatečných finančních prostředků. Naší prioritou je, aby zemědělci v celé EU měli rovné podmínky. Proto zásadně odmítám jakékoliv povinné zastropování přímých plateb. Pravidla nesmí nikoho diskriminovat a musí zohledňovat specifika zemědělského sektoru v jednotlivých členských státech,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Komisaři zdůraznil, že povinné zastropování, při němž by velké podniky přišly o prostředky z přímých plateb, by mohlo mít skutečně devastační dopad na české zemědělství. Vedlo by ke ztrátě pracovních míst a snížení soběstačnosti. Současně uvedl, že si je vědom důležitosti malých podniků a je proto připravený podpořit zavedení platby na první hektary.

Komisař Hogan uvedl, že nechce ohrozit zaměstnanost ve velkých podnicích, a proto je jeho záměrem zohlednit náklady na zaměstnance v jednotlivých podnicích. Dále uvedl, že Sdělení o budoucnosti Společné zemědělské politiky představuje alternativy a konkrétní aspekty budoucího nastavení nebyly zatím rozhodnuty.

Důležitým tématem bilaterálního jednání bylo i zlepšování postavení zemědělců v dodavatelském řetězci, a s tím související problematika nekalých obchodních praktik.

„Velký potenciál vidím v posílení sdružování producentů. Vítám i rozšíření monitorování cen a rozdělování marží u hlavních komodit. Je však potřeba najít společné účinné legislativní řešení,“ uvedl ministr Milek. K

omisař Hogan si je problému v potravinovém řetězci vědom, a proto se snaží zemědělcům pomoci legislativním řešením na evropské úrovni. V této souvislosti předloží na přelomu dubna a května legislativní návrh, který se bude zabývat rovnými a spravedlivými podmínkami v potravinovém řetězci.

S eurokomisařem Hoganem hovořil ministr Milek i o snížení administrativní zátěže zemědělců. Podle ministra dosud prezentované návrhy budoucí podoby SZP přílišnému zjednodušení nenasvědčují. Požádal proto komisaře, aby se v tomto směru udělaly patřičné úpravy.

Ministr Milek pozval komisaře Hogana na návštěvu ČR, aby se osobně podíval na jednotlivé zemědělské podniky a poznal odlišnosti struktury českého zemědělství, kvůli kterým ČR odmítá povinné zastropování. Eurokomisař pozvání přijal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stržínek (ANO): Že by další sociální experiment Fialovy vlády?

10:21 Stržínek (ANO): Že by další sociální experiment Fialovy vlády?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prohlášení premiéra Fialy o vyrovnání českých a něm…