Na problematiku skladování a prodeje pyrotechniky upozornily opakované zásahy německé policie, která často naráží na fakt, že v Německu zakázanou pyrotechniku lidé pořídí v Česku. Takto nakoupené výbušniny pak v zemi často zneužívají extremisté. „V Německu a v Polsku je například prodej zábavní pyrotechniky omezen na posledních několik dní v roce. Stojí za úvahu, zda se nevydat podobnou cestou,“ nastínil ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
„Poté, co jsme slyšeli od našich zahraničních partnerů, zasadím se o to, aby se kontroly prodeje pyrotechniky u nás zpřísnily,“ dodal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.Další společným problémem, kterému Česko se sousedními zeměmi čelí, je přeshraniční obchod s pervitinem. V tuzemsku se stále více organizovaných, většinou vietnamských skupin specializuje na výrobu a vývoz velkého množství pervitinu do Německa. „Známe případy, kdy jsou pachatelé schopni vyrobit a exportovat z České republiky i 25 kilogramů drogy do 48 hodin od objednávky,“ popisuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Velký podíl suroviny na výrobu pervitinu přitom pochází z polského pohraničí. Polsko sice loni zpřísnilo prodej léků obsahujících efedrin, tato nová regulace se ale podle Jakuba Frydrycha na počtu zaznamenaných kriminálních případů zatím neprojevila.
Státní zástupci a ministři spravedlnosti České republiky, sousedních německých spolkových zemí a Polska se v této sestavě setkávají již potřetí. Společná jednání začala v roce 2011 kvůli sílícím problémům s pašeráky pervitinu i konopí přes německé hranice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV