Ministr Pelikán podpořil v Brně projekty sociálního začleňování

02.02.2018 17:29 | Zprávy

Ministr Pelikán včera s náměstkyní pro agendu lidských práv navštívil brněnské lokality a podpořil projekty sociálního začleňování. Město Brno od roku 2015 spolupracuje s vládní Agenturou pro sociální začleňování, jejíž agenda nově pod ministra spravedlnosti spadá. Ministr a náměstkyně Martina Štěpánková navštívili například i místní organizaci DROM, která se sociálnímu začleňování věnuje v terénu – nejčastěji s ohledem na hledání práce a řešení distribuce drog.

Ministr Pelikán podpořil v Brně projekty sociálního začleňování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Robert Pelikán

Brno sociální problematiku řeší v šestnácti lokalitách s vyšším výskytem sociálně vyloučených osob, kterých je ve městě zhruba 15 tisíc. Od roku 2015 město spolupracuje na projektech s vládní Agenturou pro sociální začleňování spadající nově do gesce Ministerstva spravedlnosti, propojilo se také s dvanácti příspěvkovými organizacemi. Častými problémy jsou nevyhovující bydlení rodin s dětmi, špatné napojení na zdravotní péči a zanedbávání školní docházky.

„Sociální vyloučení nemá jednu příčinu. Řešení proto musí vypadat jako schody, které pomohou lidem, kteří o to stojí, postupně nahoru. Je tady ale často vidět problém se vzájemným propojením těch jednotlivých stupňů. Základem je samozřejmě důstojné a odpovídající bydlení. V tom může být Brno pro ostatní lokality velkou inspirací,“ řekl ministr Pelikán v jednom z bytů, které město poskytlo v rámci projektu Housing first, tedy bydlení především. Do městských bytů se díky němu nastěhovalo několik desítek rodin.

„Je to projekt, který město začalo testovat v roce 2015. V dubnu následujícího roku bylo vybráno 50 rodin v akutní bytové nouzi. Až na jednu si všechny dokázaly bydlení udržet dodnes a díky projektům se do rodin už vrátilo deset dětí z náhradní péče. V těchto rodinách se také zlepšila školní docházka,“ řekl brněnský zastupitel Martin Freund.

V rámci návštěv ministr a náměstkyně navštívili také základní a mateřskou školu, která vzdělává 80 % žáků ze sociálně znevýhodněných rodin, noclehárnu a azylové zařízení nebo sdružení Podané ruce, které spolupracuje s lidmi po propuštění z výkonu trestu. „Osmdesát procent klientů kontaktuje sdružení už ve výkonu trestu nebo ve vazbě, což považuji za velmi důležité. Jde o komplexní poradenství a také o to, že lidé hned po propuštění mají kam jít pro radu i pomoc,“ uvedl ministr Pelikán závěrem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Se snižováním podpory obnovitelných zdrojů nesouhlasíme

12:06 Piráti: Se snižováním podpory obnovitelných zdrojů nesouhlasíme

Piráti chtějí, aby české firmy a domácnosti měly dostupné a čisté energie. K tomu je mimo jiné potře…