Ministr Petříček: Přípravy na české předsednictví v Radě EU pokračují

08.01.2021 17:18 | Zprávy

Česká republika se v druhé polovině roku 2022 znovu ujme předsednictví Rady EU. Loni se podařilo zejména schválit východiska obsahových priorit, dokončit výběrová řízení pro personální posílení Stálého zastoupení při EU a zajistit odpovídající prostory v Bruselu, které budou už v průběhu letoška obsazeny.

Ministr Petříček: Přípravy na české předsednictví v Radě EU pokračují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

V čele evropských institucí Česko stálo naposledy v roce 2009 a dosáhlo řady hmatatelných úspěchů navzdory tehdejší ekonomické krizi. Ve složité situaci se Evropa a celý svět vlivem pandemie nachází znovu, přípravy na české předsednictví ale i tak běží.

Jednotlivé členské země se v předsednictví Rady EU pravidelně střídají po šesti měsících. Jde o jeden z nejdůležitějších politických nástrojů na evropské úrovni, který předsedající zemi umožňuje prosazovat své zájmy. „Důležitá je i rovina prestiže. Předsednická země se v podstatě stává centrem evropské politiky, což samozřejmě skýtá velké příležitosti. Proto se musíme přípravou na výkon našeho předsednictví intenzivně zabývat. A to také i přes pandemii děláme,“ poznamenal šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Vláda v druhé polovině roku 2020 schválila rámec pro obsahové priority českého předsednictví. Mezi ně patří mimo jiné mezinárodní bezpečnost, udržitelnost či budování jednotného digitálního trhu. Klíčová ale bude především ekonomická obnova a spolupráce po koronavirové krizi. Za MZV je prioritou zejména rozšíření EU či otázky Východního partnerství. Spuštěna již byla oficiální webová stránka našeho předsednictví, Úřad vlády také vybírá logo a slogan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!