Ministr Rakušan: Cvičení ZÓNA 2023 prověří krizové plány při mimořádné události v Temelíně

21.10.2023 18:25 | Tisková zpráva

Připravenost státu v případě úniku radioaktivních látek v jaderné elektrárně Temelín prověří součinnostní cvičení „ZÓNA 2023“.

Ministr Rakušan: Cvičení ZÓNA 2023 prověří krizové plány při mimořádné události v Temelíně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Třídenní cvičení začne v pondělí 23. října 2023 ráno varovnými signály v jejím areálu. Všechny složky si při něm procvičí reakci na simulovanou mimořádnou událost v jaderné elektrárně. 

Simulace začíná fiktivním hlášením o mimořádné události a na to navazujících dalších kroků včetně zasedání Ústředního krizového štábu, vyhlášení nouzového stavu nebo například zajištění evakuace obyvatel. Cílem štábního cvičení je prověřit připravenost orgánů krizového řízení jak na krajské, tak na národní úrovni. Kromě cvičení úkolů daných krizovou dokumentací bude součástí i prověření komunikace mimořádné události směrem k veřejnosti.

„ZÓNA 2023 je jedinečnou příležitostí, jak prověřit postupy orgánů krizového řízení v případě mimořádné události v jaderné elektrárně Temelín. Spolu s tím chceme také otestovat změny ve fungování Ústředního krizového štábu a nastavit krizovou komunikaci státu při podobných událostech,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. 

Do cvičení je kromě krajských orgánů krizového řízení zapojený Hasičský záchranný sbor ČR, Ministerstvo vnitra, Policie ČR, ČEZ, Úřad vlády ČR, několik dalších ministerstev, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Státní ústav radiační ochrany, Český hydrometeorologický ústav a ČEPS.

„Cvičení ZÓNA 2023 je důležité z hlediska prověření připravenosti jednotlivých klíčových složek státu, ale také z důvodu naplnění legislativního požadavku procvičit připravenost k odezvě na případnou radiační mimořádnou situaci. Cvičí se každé 2 roky, jaderné elektrárny se ve cvičení střídají,“ dodává generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR generálporučík Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA.

„V rámci cvičení ZÓNA 2023 bude aktivován krizový štáb SÚJB, který pro svou podporu svolá expertní skupinu Státního ústavu radiační ochrany a zřídí regionální krizový štáb v Českých Budějovicích. Druhý den bude probíhat nácvik havarijního monitorování radiační situace v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín, do kterého se zapojí mobilní monitorovací skupiny Armády ČR, Celní správy ČR, HZS ČR, Policie ČR, ČEZ, a.s., Regionálních center SÚJB, Státního ústavu radiační ochrany a Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany. Letecké monitorování budou provádět vrtulníky Armády ČR a Policie ČR. Měření bude ukončeno 24. 10. 2023, ve večerních hodinách. V rámci tohoto cvičení bude také poprvé prověřován Národní radiační havarijní plán,“ doplnila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Dana Drábová, Ph.D.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodní: Pokud tzv. veřejnoprávní média účelově ohýbají pravidla, opravdu je nepotřebujeme provozovat

10:21 Svobodní: Pokud tzv. veřejnoprávní média účelově ohýbají pravidla, opravdu je nepotřebujeme provozovat

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany ke koncesionářským poplatkům