Mimo jiné se v Berlíně sešel i s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou.
Ministři se dnes, 20. října 2022, na setkání tzv. Berlínského procesu věnovali zhodnocení celkové migrační situace, jejím dopadům či situaci podél západobalkánské migrační trasy. Ta je nyní hlavní trasou pro nelegální migraci do EU. Důvodem nárůstu nelegální migrace jsou především rozdílně nastavená vízová pravidla pro občany třetích zemí ze strany zemí západního Balkánu. Ministr vnitra Vít Rakušan na setkání uvedl, že jako předsednická země v Radě EU aktuálně čelíme mnoha výzvám. Kromě zvládání dopadů války na Ukrajině se musíme zabývat i problémy spojenými s dramatickým nárůstem nelegální migrace. „Těmto tématům jsme se minulý týden v Lucemburku věnovali s unijními ministry. Shodli jsme se, že situaci musíme okamžitě řešit v úzké spolupráci se zeměmi západního Balkánu a musíme pokračovat v diplomatickém tlaku na tyto země, aby změnily svou liberální vízovou politiku v souladu s EU. Musíme snížit příliv nelegální migrace a zamezit činnosti převaděčských struktur,“ zopakoval v Berlíně na jednání ministrů Vít Rakušan a doplnil, že EU je připravena zemím západního Balkánu poskytnout pomoc zejména v oblastech, jako je ochrana hranic, návratová politika či boj proti převaděčství. Dalším tématem jednání, o kterém ministři hovořili, byl boj proti organizovanému zločinu. „Česká republika se zaměřuje na podporu orgánů činných v trestním řízení v zemích západního Balkánu například prostřednictvím programů zahraniční rozvojové spolupráce v bezpečnostní oblasti,“ dodal Vít Rakušan.
V Berlíně se ministr vnitra mimo jiné sešel i s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou. Hovořili zejména o problematice nelegální migrace. Na jednání Vít Rakušan ocenil skvělou spolupráci mezi Českou republikou a Německem. „Jsem rád, že se i přes obtížnou migrační situaci Německo neuchýlilo k zavedení kontrol na hranicích s Českem,“ uvedl ministr vnitra a doplnil, že díky zavedení hraničních kontrol se Slovenskem dochází k poklesu počtu osob tranzitujících přes naše území, což se projevuje i na česko-německé hranici. Vít Rakušan informoval německou ministryni, že v rámci českého předsednictví chceme i nadále řešit situaci nejen na západním Balkánu, ale i na dalších migračních trasách.
Významnou událostí českého předsednictví v oblasti spolupráce s třetími zeměmi bude ministerská konference Pražského procesu. Ta se uskuteční začátkem příštího týdne v Praze za účasti zemí západního Balkánu, východní Evropy, střední Asie a Turecka.
Berlínský proces
Berlínský proces je diplomatická iniciativa spojená s budoucím rozšířením Evropské unie. Proces byl zahájen v roce 2014 a představuje možnost, jak zintenzivnit spolupráci mezi Evropskou unií a zeměmi v regionu západního Balkánu, a to mimo jiné i cestou financování projektů ze zdrojů EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV