Zákon, který tyto postupy zavádí, představil na dnešním jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela spolu s upravenými plány na přípravu hlubinného úložiště.
„Jádro je základem naší energetiky. Projekt hlubinného úložiště je stejně jako bezpečný systém nakládání s radioaktivním odpadem nedílnou součástí provozu stávajících i připravovaných jaderných zdrojů,“ říká ministr Síkela a dodává: „Zákon o řízení souvisejících s hlubinným úložištěm rozšíří práva obcí a také lhůty pro posílení kontroly kvality procesu z jejich strany. Návrhem zákona posílíme legitimitu výběru lokality hlubinného úložiště. Navíc jsem vládě navrhnul, že výběr finální lokality bude společným rozhodnutím vlády i Parlamentu. O tomto záměru jsem informoval i nově zvolené zástupce dotčených obcí z vytipovaných čtyř lokalit začátkem prosince loňského roku. Dále bude rovněž zřízena pracovní skupina pro komunikaci a zapojení dotčených územních samosprávných celků do procesu přípravy výstavby a provozování hlubinného úložiště.“
Ministři probrali proces přípravy hlubinného úložiště v kontextu plnění technických kritérií daných Nařízením Komise k Taxonomii Evropské unie (EU) pro udržitelné investice pro oblast jaderné energetiky a plány Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na tento rok. Plány na přípravu hlubinného úložiště byly součástí balíčku tří materiálů: Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, Vyhodnocení vlivu Nařízení Komise o Taxonomii EU pro oblast jaderné energetiky do systému nakládání s radioaktivním odpadem v ČR a Plán činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů na rok 2023, tříletý plán a dlouhodobý plán.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV