„Českým podnikatelům chceme vytvořit co nejlepší podmínky k tomu, aby se jim dařilo prosazovat jak doma, tak v zahraničí. Proto jsme připravili výzvu, která pomůže rozšířit jejich spolupráci s výzkumným sektorem a prostřednictvím ní zavádět inovace do praxe. Díky tomu podniky na trh uvedou nové, moderní produkty, zvýší svoji efektivitu a sníží své náklady,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že v OP TAK je pro české podniky připravena jedna miliarda korun.
V rámci této výzvy se k hodnocení úrovně inovací používá model Technology Readiness Levels (TRL), který hodnotí technologickou připravenost projektů. TRL 1 označuje nejnižší úroveň připravenosti (základní principy jsou objasněny) a TRL 9 nejvyšší úroveň (technologie je plně prověřena a připravena k nasazení). Model zároveň koresponduje s principem „významně nepoškozovat“ životní prostředí (DNSH). Tento model pomáhá zajistit, že podporované projekty nejen že přinášejí technologický pokrok, ale zároveň jsou v souladu s environmentálními cíli Evropské unie.
„Výzva je určena pro projekty, jež mají přímou vazbu na ukončené výsledky výzkumu a vývoje (VaV), které dosahují minimální úrovně TRL 5, tedy že je technologie ověřena v relevantním prostředí. Musí být využity výsledky vlastního VaV, výsledky VaV vzniklé ve spolupráci nebo výsledky VaV v podobě transferu technologie,“ doplňuje vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha.
Míra podpory je poskytována dle Mapy regionální podpory pro Českou republiku. Minimální výše způsobilých výdajů na projekt je stanovena ve výši tří milionů korun, zatímco maximální výše činí sto milionů korun. Další informace najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV