Bezpečnostní smlouva, kterou schválila vláda, umožní zajištění bezpečnostních zájmů státu v rámci výběru budoucího partnera pro vývoj a výstavbu modulárních reaktorů v ČR. Jde podle nízkouhlíkového zákona o nezbytný dokument, který předchází samotnému výběru dodavatele.
„Naše úsilí rozvíjet jadernou energetiku v České republice se neomezuje pouze na úspěšný tendr na nové bloky v Dukovanech a přípravu nových zdrojů pro lokalitu Temelín. Malé a střední reaktory mohou být nedílnou součástí budoucího energetického mixu Česka. Zajišťovat mohou občanům a firmám nejen elektřinu, ale také teplo, takže mohou nahradit dosluhující uhelná zařízení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Program výstavby SMR navíc znamená velkou příležitost pro českou ekonomiku – nabízí se výroba jaderných zařízení i podstatné zapojení do dodavatelského řetězce, podobně jako u velkých bloků. Smlouva, kterou jsme uzavřeli se společností ČEZ zaručí dodržení bezpečnostních zájmů státu při jejich rozvoji.“
Tato smlouva garantuje, že budou zajištěny bezpečnostní zájmy státu podobně jako v případě výstavby velkých jaderných zdrojů. Jednou z povinností investora je poskytovat státu informace o výběru dodavatele SMR a umožnit státu zajištění bezpečnostních zájmů prostřednictvím tzv. bezpečnostního požadavku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV