Předmětem diskuse bylo i rozšiřování vzájemné spolupráce mezi Českem a Íránem v oblasti kultury, která je upravena dohodou z roku 1967.
Spolupráce mezi Českou republikou a Íránem se orientuje především na rozvoj politických a ekonomických vazeb. Česká kultura v Íránu je propagována zejména prostřednictvím velvyslanectví ČR v Teheránu, které mimo jiné podpořilo v roce 2017 předání ocenění účastníkům 45. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy LIDICE. Z Íránu bylo do soutěže zasláno 897 výtvarných prací, z toho 11 íránských mladých výtvarníků získalo ocenění. Ministr Staněk ocenil i zastoupení tří českých filmů na 36. ročníku mezinárodního filmového festivalu FAJR. „Za příklad dobré spolupráce mohu uvést například i vyslání českých hudebníků na třetí ročník Teheránského mezinárodního festivalu současné hudby či kontakty Národní knihovny ČR s partnerskou institucí v Íránu. Spolupráce těchto institucí se zaměřuje na možnosti digitálního zpřístupnění vzácných dokumentů, kdy česká strana může předat a sdělit íránským kolegům řadu neocenitelných informací a zkušeností,“ doplnil ministr Staněk při setkání.
Národní knihovna Íránu připravuje ve spolupráci s Národní knihovnou ČR vzpomínkovou výstavu věnovanou 50. výročí úmrtí českého orientalisty a íránisty Jana Rypky. V Íránu v 19. století působilo několik českých krajanů v rámci pomoci rakouského císařství perskému šáhovi a díky nim došlo např. ke geografickému zmapování řady oblastí země včetně Teheránu nebo zavedení telegrafu. V depozitářích Národní knihovny je uloženo 149 starých perských rukopisů. Setkání podle slov ministra Staňka potvrdilo přátelské vztahy a oboustranný zájem o kulturní výměnu mezi Českou republikou a Íránem. J. E. pana Aliho Akbara Jowkara doprovodil na dnešní jednání pan Mahdi Kamyabi, 2. rada velvyslanectví Íránské islámské republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV