Děkuji, paní předsedající. I já se domnívám, že určitě ještě budou nějaké otázky na zdravotnictví, ale jelikož je tady, vaším prostřednictvím, pan poslanec Špičák a pan poslanec Brázdil, já si dovolím stručně odpovědět.
Já jednak děkuji za tu debatu, děkuji za ty komentáře. Já se těším na spolupráci. A jenom některé otázky velmi stručně. Kochův institut je samozřejmě komplikovaná instituce. To je také ten důvod, proč jsem svého poradce jmenoval profesora Slabého, poradce pro vědu, výzkum. Já si myslím, že to je dostatečná autorita, která je schopná s tímto pomoci, proto také ten tým, který je sestaven kolem profesora Chlíbka sčítá dneska 33 vědců z celé České republiky, kde jsou zastoupeni Akademie věd, Česká lékařská společnost. Jsou tam zastoupeny různé vědecké instituce, Matematicko-fyzikální ústav, se domnívám, že je dostatečně silný na to, aby byl tím matematicko- analyticko vědeckým zámezím toho budoucího Kochova institutu. A pochopitelně pan profesor Štěpán, Jurajda, který je expert, odborník se zkušenostmi ze Spojených států, je člověk, s kterým jsem se setkal, konzultoval a debatoval některé oblasti a jeho představy o vývoji něčeho, co bych nazval komplexním názvem Public health, v té anglosaské představě, a je to něco, co samozřejmě se implementoval do toho programu, stejně tak jako myšlenky pana profesora Slabého a dalších kolegů, včetně Asociace rektorů, s kterými jsem se potkal při tvorbě toho programu.
To znamená, jsem si jistý, že je to v tomto směru komplexní a budu velmi rád, když prostřednictvím paní předsedající s kolegou Špičákem, s panem poslancem Špičákem budeme dál velmi intenzivně spolupracovat. Co se týká obecně té části, která byla v programu zaměřována na budoucnost a rozvoj medicíny v České republice. Nás teď čeká předsednictví v EU. To předsednictví musí být provázeno spoluprací s Francií a navázáno na spolupráci se Švédskem, tak abychom měli maximální podporu těch, co jsou před námi, těch, co jsou za námi. A já bych velmi rád, aby se těch akcí účastnil tam, kam pojede ministr zdravotnictví, aby se jich účastnili jak poslanci, tak senátoři z obou zdravotních výborů.
Požádal jsem jak předsedkyni Poslanecké sněmovny, tak předsedu Senátu o podporu v tomto. A debatoval jsem o této myšlence jak s předsedou zdravotního výboru Poslanecké sněmovny, tak s předsedou zdravotního výboru Senátu. A velmi bych ocenil, kdyby to byli poslanci jak z koalice tak z opozice, protože se domnívám, že předsednictví EU je předsednictví České republiky a ne opozice nebo koalice. A kvalita zdravotní péče se musí dlouhodobě kultivovat, zlepšovat, stejně jako její dostupnost. Tak z tohoto pohledu se domnívám, že jí tato kapitola je snad dostatečně vysvětlená a možná se spíš jednalo o nějaké nepochopení nebo neporozumění.
Prostřednictvím paní předsedající bych chtěl poděkovat kolegu Brázdilovi a ubezpečit ho, že opravdu takhle to je myšleno v tom programu. A jsem si jistý, že musíme dotáhnout to, co se nepodařilo minulé vládě. Chápu, že to bylo dáno tím, že byl covid a že pak ta rychlá frekvence střídajících se ministrů jim nedala ke konci ani možnost poznat, co vlastně na tom ministerstvu se děje a kdo tam pracuje a hned to obcházeli. Takže se těžko daly tyto věci posunovat. Z toho důvodu já bych na tu práci, kterou odvedli - a nepopírám, že tam odvedli velký kus práce, rád navázal. A toto je jedna z věcí, kterou bych chtěl dotáhnout do konce, tedy ohledně záchranné služby. Myslím si, že je dobré využít, že je sice v opozici, ale to není podstatné. Jsou tady dva odborníci přes tuto problematiku. A tak jak jsem to do programu napsal, tak to také myslím, hodlám s nimi spolupracovat, tak abychom tuto problematiku posunuli do nejdál.
Záchranářství, první pomoc se ukázala v době covidu a nejenom v době covidu jako naprostý pilíř rychlé péče o naše pacienty a nejenom akutní pacienty. A proto této problematice v programu věnuji poměrně velkou pozornost. Já jsem přesvědčený, že co se týká jakéhokoliv placení za zdravotní péči, tak to nebylo myšleno zle a jednalo se pouze o neporozumění. V programu není slůvko o tom, že by si pacienti měli za zdravotní péči platit. Ale je to velmi jednoduché. My máme standardy zdravotní péče, tak jak, prostřednictvím vaším, paní předsedající, kolega Špičák řekl klinické doporučené postupy. Ty klinické doporučené postupy v podstatě zkopírují standardy německé, nejvyšší německé standardy kvality péče. Špičkové standardy kvality péče mají v Evropě čtyři země. A Česká republika se rozhodla, já si myslím, že to je správné, že se pro to rozhodla a já se nestydím na tomto místě a jsem rád, že to takhle mohu říct, poděkovat kolegům jak z koalice, tak z opozice, a rád budu jmenovat, vaším prostřednictvím, paní profesorku Adámkovou, která u toho je a doufám, že bude dále pokračovat, tak tyto standardy my adoptujeme do českého zdravotnictví a tyto standardy mají zaručit a zaručí českým občanům, aby kvalita péče byla stejná, dostupná, zdarma, a to v celé republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.