Ministr Zaorálek: Naším úkolem je splatit Romům a Sintům historický dluh

10.06.2020 11:17 | Zprávy

Zástupci Muzea romské kultury (MRK) představili veřejnosti návrh nové podoby památníku Lety. Vítězem soutěže se stal návrh Atelieru Terra Florida a Atelieru Světlík. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Nostickém paláci v Praze za účasti ministra kultury Lubomíra Zaorálka, norského velvyslance Roberta Kvileho, ředitelky MRK Jany Horváthové, zástupců pozůstalých a dalších čestných hostů.

Ministr Zaorálek: Naším úkolem je splatit Romům a Sintům historický dluh
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Lubomír Zaorálek ve vysílání ČT24

Krajinářsko – architektonickou soutěž vyhlásilo Muzeum romské kultury v říjnu 2019. Přihlášeno do ní bylo 41 návrhů z celého světa. Odborná porota složená ze zástupců MRK, MK, architektů, univerzitních odborníků a zástupců pozůstalých vítěze vybírala ze sedmi finalistů. Návrhy posuzovala podle architektonické a umělecké kvality řešení, zohledňovala hledisko zasazení památníku do krajiny, a také míru vyjádření námětu a zpracování tématu památníku. Klíčovým faktorem se stala míra respektu ke kultuře českých Romů a Sintů. Vítězným projektem je návrh Jana Sulzera a Lucie Vogelové z ateliéru Terra Florida v.o.s. a Jana Světlíka, Vojtěcha Šedého a Filipa Šefla z Ateliéru Světlík. Na návrhu dále spolupracovali Roman Černohous a Petr Karlík.

Záměr vykoupit areál velkovýkrmny prasat v Letech u Písku, místa, kde se od srpna 1942 do srpna 1943 nacházel jeden ze dvou „Cikánských táborů“ v Protektorátu Čechy a Morava, schválila vláda ČR v srpnu 2017. Tento krok umožnil, aby se Muzeum romské kultury, příspěvková organizace Ministerstva kultury, mohlo ujmout důležitého zadání a vybudovat nový památník, který propojí existující Kulturní památku Lety s místem bývalého tábora, a tím vytvoří ucelený koncept důstojného uctění obětí romského holocaustu. Nad celou soutěží i následným budováním nového památníku převzal záštitu ministr kultury ČR.

„Málokteré místo v České republice vypráví příběh o utrpení Romů a Sintů během druhé světové války tak naléhavě jako Lety u Písku. Stejně jako byl letský tábor překryt vrstvami půdy, bylo i téma romského holocaustu mnohými marginalizováno a odsunuto mimo zájem většinové společnosti. Naším úkolem je splatit Romům a Sintům historický dluh. Nový památník by měl informovat nejen o historii holokaustu Romů a Sintů, ale přiblížit i samotné místo, jehož osud dokládá, jak se vyvíjelo a vyvíjí soužití Romů a většinové společnosti. Pevně věřím, že bude mapovat kořeny nenávisti a diskriminace, probouzet zájem o téma lidských práv, ale také usnadní vzájemné porozumění mezi romským a neromským obyvatelstvem,“ řekl ministr kultury L. Zaorálek.

Předpokládané náklady na výstavbu nového památníku jsou dle odborného odhadu v první etapě realizace 31,5 mil CZK. Památník bude vícezdrojově financován, hlavní část rozpočtu bude hrazena z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska. Muzeum romské kultury plánuje otevření nového památníku pro veřejnost v roce 2023.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…