Kromě hlavních měst navštívil ministr Zaorálek řecký ostrov Lesbos a hotspot Moria a turecké město Izmir, kde se setkal s místními ústavními činiteli a jednal o faktických problémech s uprchlíky v tranzitních a cílových destinacích. Zároveň vyjádřil zájem České republiky na jejich řešení a informoval Turecko a Řecko o poskytnutí finanční podpory. „Jsem rád, že můžeme Turecku poskytnout dar ve výši 10 milionů korun pro tureckou pobřežní stráž na boj proti pašování lidí“. Stejný obnos nabídnul šéf české diplomacie i Řecku na pořízení přístrojů k ověřování otisku prstů. V této souvislosti uvedl, že Česko tak chce přispět k důsledné kontrole migrantů.
V rámci návštěvy Makedonie ministr Zaorálek hovořil s ministrem zahraničních věcí Makedonské republiky Nikolou Popoským, s dalšími ústavními činiteli a také s představiteli nejvýznamnější opoziční strany a Delegace EU ve Skopji. Ve funkci předsedajícího V4 vystoupil ministr Zaorálek při příležitosti 25. výročí vzniku Visegrádské skupiny před členy diplomatického sboru ve Skopji.
Předmětem setkání bylo nejen posílení vzájemných vztahů a diskuse o bilaterálních otázkách, ale také výměna názorů na evropské i mezinárodní otázky a vyjádření podpory snahám Makedonie o evropskou a transatlantickou integraci v návaznosti na uklidnění vleklé vnitropolitické krize. Šéf české diplomacie mimo jiné deklaroval, že Česká republika je připravena svým partnerům nabídnout zkušenosti z vlastního přístupového procesu. Zároveň zdůraznil, že pro stabilitu země je klíčové zajistit demokratické volby letos v dubnu.
Jednání se věnovala také problematice migrační krize, regionálním otázkám a vztahu zemí V4 k západnímu Balkánu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV