Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek se dne 8. dubna 2016 ve Varšavě spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou a několika dalšími ministry vlády ČR zúčastnil 4. mezivládních konzultací mezi Českou republikou a Polskem. V jejich rámci spolu jednali ministři zahraničních věcí a obrany obou zemí. Na programu jednání byl summit NATO ve Varšavě, aktuální bezpečnostní situace v Evropě a možnosti spolupráce v obranném průmyslu v rámci Visegrádské skupiny. Evropská a bilaterální témata byla pouze na programu jednání premiérů.
„Varšavský summit NATO, který se uskuteční letos v červenci, považujeme za příležitost demonstrovat jednotu a odhodlanost Aliance,“ řekl k jednání ministr zahraničí Zaorálek a dodal, že prioritou České republiky je další prohloubení vztahů mezi NATO a EU. Jednání se uskutečnilo ve formátu 2+2, za ČR se ho účastnili ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr obrany Martin Stropnický, za Polskou republiku ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski a ministr obrany Antoni Macierewicz.
Česká republika také na setkání potvrdila, že si cení jednání v rámci tzv. bukurešťského formátu. Ten sdružuje devět členských zemí NATO, které se nacházejí na východním křídle Aliance (Bulharsko, Českou republiku, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko). Hlavním cílem této skupiny zemí je koordinovat realizaci závěrů summitu NATO ve Walesu a vzájemně se informovat o svých pozicích před summitem ve Varšavě. "Od summitu NATO očekáváme jasnou definici vztahu Aliance - Rusko. Jakákoliv forma politického dialogu s Ruskem ale nesmí narušit naší jednotu a kolektivní bezpečnost. Je klíčové, aby NATO mluvilo jedním hlasem," dodal po jednání
s polskými kolegy ministr Zaorálek.
V rámci 4. mezivládních konzultací se uskutečnila také jednání mezi českými a polskými resorty dopravy, zemědělství, vnitra, průmyslu a obchodu, práce a sociálních věcí, životního prostředí, kultury a také mezi státními tajemníky pro evropské záležitosti.
Po jednáních na polském Úřadu vlády si premiér Sobotka odjel spolu s českými ministry prohlédnout Muzeum Varšavského povstání, kde uctil kyticí pod pamětní desku bývalého prezidenta Polské republiky a primátora Varšavy Lecha Kaczynského. Poté se česká vládní delegace na Velvyslanectví ČR krátce setkala s českými krajany.
Na programu jednání ministrů zahraničních věcí a obrany obou zemí byl summit NATO ve Varšavě, aktuální bezpečnostní situace v Evropě a možnosti spolupráce v obranném průmyslu v rámci Visegrádské skupiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
předseda
Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...
Další články z rubriky
18:05 Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu reformy školství
- 16:02 Okamura (SPD): Posíláním peněz na zbraně se jen prodlužuje válka
- 14:04 Seďa (SOCDEM): Kdo tvrdí, že je Green Deal cestou k prosperitě, měl by navštívit Chocholouška
- 12:06 Mašek (ANO): Chce zvolat klasické "vracejte vstupné"
- 10:21 Rajchl (PRO): Vláda opět fixluje čísla tak, aby se jí hodila do krámu
- 8:05 Zdechovský (KDU-ČSL): Migrantům je třeba nastavit jasná pravidla a povinnosti