Ministryně Hubáčková: Jednání s německým protějškem o českém předsednictví EU

09.06.2022 9:02 | Tisková zpráva

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU) se setkala se svou německou kolegyní, Spolková ministryně pro životní prostředí, ochranu přírody, jadernou bezpečnost a ochranu spotřebitele Stefi Lemke (strana Zelených).

Ministryně Hubáčková: Jednání s německým protějškem o českém předsednictví EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková(KDU-ČSL)

Ministryně jednaly především o spolupráci obou zemí během českého předsednictví v Radě EU, dále o aktuální problematice sucha, adaptačních opatření a řešení ochrany klimatu. Právě adaptace na změnu klimatu je tématem, kde se ministryně shodly na potřebě úzké spolupráce v budoucnu. Dotkly se také tématu ochrany Labe a mezivládní dohody o splavnosti Labe. Setkání se uskutečnilo v Dessau, rodném městě ministryně Lemke.

„Priority českého předsednictví vláda představí v polovině června, nicméně je jasné, že vzhledem k ruské agresi na Ukrajině mezi ně bude patřit řešení uprchlické krize, energetická bezpečnost a také strategická odolnost evropské ekonomiky,“ přibližuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Z pohledu životního prostředí bude hlavní prioritou následujících měsíců jednání o legislativním balíčku "Fit for 55". S tím souvisí i obecně téma ochrany klimatu, kdy bude českým úkolem během předsednictví příprava a koordinace pozic EU během zasedání smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, které proběhne v listopadu v Egyptě. Další velmi důležitou oblastí, které se bude české předsednictví věnovat jak na EU, tak i na globální úrovni, je ochrana a obnova biodiverzity. Německá strana také ocenila připravované aktivity v oblasti ochrany ovzduší a snižování tzv. světelného smogu.

Česká republika spolupracuje se Spolkovu republikou Německo dlouhodobě na ochraně hraničních vod, a to i v Mezinárodní komisi pro ochranu Labe. Celková délka státních hranic České republiky se sousedními státy je 2 290 km, z toho je 738 km označováno za tzv. mokrou hranici což je oblast, která je tvořená z více než 30 procent vodními toky a vodními plochami. Právě s ohledem na délku hraničních vod je přirozené, že ČR věnuje značnou pozornost této spolupráci.

Německá ministryně životního prostředí Lemke se také během rozhovorů zajímala o aktuální stav projednávání Mezinárodní dohody o splavnosti Labe, jejíž návrh předkládá Ministerstvo dopravy. Ratifikaci této dohody aktuálně projednává Poslanecká sněmovna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stržínek (ANO): Že by další sociální experiment Fialovy vlády?

10:21 Stržínek (ANO): Že by další sociální experiment Fialovy vlády?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prohlášení premiéra Fialy o vyrovnání českých a něm…