Pandemie zasadila tvrdou ránu oborům, ve kterých pracují nejčastěji ženy – cestovní ruch, služby, kultura apod. Nemluvě o maminkách na rodičovské nebo samoživitelkách, které se snaží si přivydělat. Kromě osekaných zaměstnaneckých výhod jsou mezi prvními na řadě při propouštění!
Ale jak z toho ven? Kromě zvládnutí pandemie je řešením podpora dostupné předškolní péče, aby ženy měly větší šanci vrátit se do práce, i když pečují o malé děti. Musíme mít větší nabídku částečných úvazků, dostatek míst v jeslích i školkách. A hlavně, jesle nesmí být luxus jen pro bohaté! Proto jsem chtěla sdílená pracovní místa a teď usiluju o jesle, za které se nebude platit 10 tisíc.
A co už nemá mít v moderní společnosti místo, je dělení práce na „typicky mužskou“ a „typicky ženskou“, a s tím související rozdíly ve finančním ohodnocení.
Tohle všechno a další dopady pandemie na rovnost žen a mužů se dnes řešilo na jednání Komise pro postavení žen OSN. Akce byla, jak jinak, on-line.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV