Tomuto režimu podléhají veškerá zdanitelná plnění u zboží a služeb u jednotlivých transakcí nad 17 500 eur (v přepočtu cca 450 000 Kč). Žádost je podána Evropské komisi, která ji v rámci nastavených pravidel předloží ke schválení Radě EU. Po schválení žádosti bude v ČR zahájen legislativní proces, na němž bude záviset zavedení tohoto opatření, které se předpokládá od 1. 7. 2020.
„Podání žádosti o využití plošného reverse charge je dovršením téměř pěti let tvrdé práce, během kterých jsme uskutečnili desítky jednání a intervencí na všech úrovních. Upozorňovali jsme, že podvody na DPH ovlivňují rozpočty členských států více než u jakékoliv jiné daně. Největším problém u DPH je karuselový podvod, přičemž reverse charge proti němu spolehlivě funguje,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.
Mechanismus přenesení daňové povinnosti je založen na principu, že povinnost přiznat daň z přidané hodnoty se přesouvá z poskytovatele plnění na jeho příjemce, čímž se odstraňuje možnost vzniku karuselového podvodu. Jde především o podvody v řetězci, kdy dodavatel zboží nebo poskytovatel služby, tzv. chybějící obchodník, neuhradí daň na výstupu, zatímco konečný příjemce tohoto plnění uplatní nárok na odpočet daně na vstupu. Česká republika přitom už nyní využívá režim reverse charge ve všech odvětvích, kde to stávající legislativa Evropské unie umožňuje.
„Plošný reverse charge patří spolu s kontrolním hlášením a EET mezi hlavní pilíře naší úspěšné reformy výběru daní. V posledních letech jsme sice dosáhli při potírání úniků na DPH velkého pokroku a daří se nám snižovat rozdíl mezi očekávanou a vybranou DPH, stále ale v tomto ukazateli nedosahujeme průměru EU, takže v tomto boji určitě nesmíme polevit,“ uzavírá ministryně financí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV