Novela je podporována rovněž ze strany Asociací hotelů a restaurací, která dlouhodobě poukazuje na to, že provozovatelé nabízející ubytování přes Airbnb na rozdíl od hotelů a penzionů nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování. Díky novele by se poplatek vztahoval na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv.
„Rozhodnutí Senátu je špatnou zprávou pro rozpočty obcí i hoteliéry v České republice. Novela zákona narovnávající trh s krátkodobým ubytováním mohla bez problémů začít platit již 1. ledna 2020. Bohužel Senát dnes znění navržené Ministerstvem financí odmítl a navrhl úpravy, které jsou krátkozraké a nepřijatelné. Novela zákona o místních poplatcích v senátní verzi by ztratila svůj smysl, neboť by reálně hrozilo, že z ní zcela vypadnou digitální platformy. Budeme trvat na původním znění,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.
Senátoři ve schválené novele zrušili osvobození lázeňských hostů, kterým je péče plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Takové opatření by přitom negativně dopadlo zejména na seniory, kterým stát pobyt v lázních ze zdravotního pojištění hradí nejčastěji. Vzhledem k navýšení maximální výše poplatku by se ve výsledku mohlo jednat o nemalou částku. Za pobyt v lázních o délce 28 dnů by se mohlo jednat až o 1400 Kč, což by znamenalo zhoršení dostupnosti lázeňské péče nejohroženějším skupinám obyvatel.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV