„Jedním ze čtyř vlajkových programů Evropské obranné agentury je společné pořízení sedmi tankovacích letounů. Dosud je v něm pět zemí a i my se připojíme, protože podobné vlastní kapacity nemáme," uvedla Karla Šlechtová.
Dalším z klíčových nejen pro EU, ale i NATO, je projekt Military Mobility. V jeho rámci evropské země v příštích letech chtějí investovat do dopravní infrastruktury.
„Společnou snahu o vylepšení evropských dálnic, silnic a přístavů vítám. Zlepší to nejen průchodnost v případě vojenských přesunů, ale usnadní to i cestování všem obyvatelům a návštěvníkům Evropy," řekla ministryně.
Karla Šlechtová na jednání znovu zmínila nutnost zjednodušení směrnice EU, která by zrychlila pořizování vojenského materiálu. Česká republika a ona osobně se dle jejích slov aktivně hlásí k vedoucí úloze v tomto procesu. Zároveň ministryně vyzvala k otevření diskuse o bojových uskupeních EU a možnosti jejich nasazení.
V poslední části jednání se za přítomnosti zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerové a tajemníka OSN pro mírové operace Jean-Pierre Lacroixe řešily perspektivy spolupráce v misích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV