Molnár (ČSSD): Sophiina volba - Hamáček mezi zdravím a ekonomikou

21.04.2020 12:21 | Zprávy

Předseda ČSSD a ministr vnitra ČR Jan Hamáček převzal vedení Ústředního krizového štábu, klíčového orgánu v době nouze. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se bude nyní věnovat jeho oboru bližšímu řízení systému chytré karantény. Odvedl slušnou práci schopného státního úředníka, ale byl správný čas na výměnu. Za současné kroky vlády totiž musí někdo přebírat politickou odpovědnost. A toho se Jan Hamáček nebojí.

Molnár (ČSSD): Sophiina volba - Hamáček mezi zdravím a ekonomikou
Foto: pribram.cz
Popisek: Juraj Molnár

Jen pro rekapitulaci: ministr vnitra nechce nic uspěchat a kloní se k tomu, aby opatření, která nemají v naší moderní historii obdoby, ještě chvíli, alespoň pár dní či jednotky týdnů zůstala v tužším režimu. Ví proč. Přehnaná euforie může vyvolat falešný pocit bezpečí. Optimistický vývoj pandemie může kvůli politickému populismu rychle vzít za své. Místo postupu kupředu nastane couvání. To nikdo nechceme. Vydržme, to přeci dokážeme.

Pro případné kritiky: Jan Hamáček nezapomíná na ekonomiku, ví, že se republika nedá vypnout a nechat měsíce v režimu stand-by. Ale pár týdnů klidu, omezení, izolace? To nás na kolena padnout nedonutí. Ekonomika jako taková zaznamená obrovské škody a šok. Jestli bude její krvácení trvat měsíc, nebo šest týdnů, v tom rozdíl není. Státní rozpočet se z rány koronavirové pandemie bude vzpamatovávat roky, náklady je možné odhadnout na 400 až 500 miliard. Při takových počtech není zapotřebí počítat s přesností na halíř, určitě se opět nadechneme. Jenže, aby se země a její lidé postavili na ekonomické nohy, musí být zdraví a v provozech, obchodech i na ulicích musí být ze zdravotního hlediska bezpečno.

Jan Hamáček volí mezi urputnou snahou ochránit maximálně naše zdraví a životy a mezi tím nechat co nejvíce dýchat ekonomiku. Obojí je potřeba, ale nejde volit buď anebo. Musí se hledat vhodný poměr, vyvažovat. Jsem přesvědčen, že tým kolem ministra vnitra to umí a zvládne. Musíme myslet pozitivně, věřit, že nás pandemie něco naučí, v určitém smyslu se z ní poučíme. A máme-li k tomu takového lídra, jakým je Jan Hamáček v symbolické červené mikině, máme šanci, že celý systém boje v nouzi a krizi bude dávat smysl a přinášet výsledky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co bude dál s Našim domácím průmyslem?

Dobrý den, roky pracuji ve strojírenství, a připadá mi že se paluba Titaniku stále více naklápí. Co není spojeno pevně s domácí spotřebou je demontováno a odvezeno. Kdo za tím stojí , čí je to úmysl. Pár hloupých odpovědí jsem slyšel od 4,5 koalice. Moderní technologie. Jako přivést další investory...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Hrozí, že euro předežene i čínská měna

13:02 Okamura (SPD): Hrozí, že euro předežene i čínská měna

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k euru.