Vládnoucí koalice v Karlovarském kraji má očekávané problémy. Vedení kraje je již několik týdnů rozhádáno a jeho nejednotnost je patrná na každém kroku. Vážným problémem je nejen obří zakázka na dodávku linkových autobusů, ale neshody jsou i ve finančním výboru.
„Hejtman v minulých dnech předkládal několik materiálů, které mu finanční výbor odmítl schválit. Jedná se například o peníze na vestavbu koncertního sálu do Císařských lázní, opravu sousedního Rašelinového pavilonu a podporu nedostal ani stodvacetimilionový příspěvek pro Karlovarskou krajskou nemocnici,“ líčí členka finančního výboru Gabriela Dostálová (ANO).
O tom, že se na kraji něco děje, mluví stále více zasvěcených osob. Určitým problémem byl v nedávné minulosti i státní dotační program Obchůdek, který radní Vít Hromádko (SNK1) odmítl využít. Obchodníky podnikající v malých obcích kraje přitom díky tomu připravil o tři miliony korun.
„Těch problémů má vládnoucí koalice mnoho. Každý politik, který alespoň trochu rozumí financím, tuší, že vedení kraje řeší některé situace nestandardně a některé jeho postupy jsou v rozporu nejen s logikou, ale především s takzvanou péčí řádného hospodáře,“ vysvětluje poslankyně a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Ta se stále větším znepokojením sleduje, jak se de facto každý týden přidělují individuální dotace nejrůznějším subjektům, které jsou blíže či vzdáleně navázány na politické subjekty sedící ve vedení kraje. „Je to vidět v sociální oblasti, je to vidět v procesu transformace regionu, ve školství a dalších oblastech. Hejtmanovi jsme předávali kraj ve skvělé a příkladné finanční kondici a s naspořeným velkým balíkem financí, jako nikdy před tím. Nyní jen nevěřícně sleduji, jak se rezervní fond a naspořené peníze rozplývají a obávám se, že po čtyřech letech jeho vlády bude krajská pokladna prázdná, což se stalo už za jeho vlády ve městě Karlovy Vary,“ dodává poslankyně.
Ta chce opět apelovat v příštím týdnu na všechny zastupitele, aby změnili svůj postoj ke krajským financím a začali být více šetrní a rozvážní. „Smutné je, že senioři, kteří jsou v současné covidové době velmi postiženou a ohroženou skupinou, pak požádají kraj o několik desítek tisíc korun na své aktivity a setkávání a kraj jim ani takto nízkou požadovanou částku nepřidělí s tím, že nemá. A přitom některé subjekty kasírují z krajského rozpočtu statisícové částky bez výběrového řízení, což je nepochopitelné a hraničící se zákonem,“ dodává další poslankyně parlamentu a opoziční zastupitelka Renata Oulehlová (ANO).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.