Munzar (ODS): Komunisti byli ve vězení vynalézavější a bezcitnější než Němci

27.03.2022 13:44 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k diviznímu generálovi letectva Vilému Stanovskému.

Munzar (ODS): Komunisti byli ve vězení vynalézavější a bezcitnější než Němci
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Historické okénko

Před 126 lety se narodil divizní generál letectva Vilém Stanovský (27.3.1896-11.7.1972), legionář, účastník bojů první a odboje za druhé světové války, který byl po roce 1948 pronásledován a vězněn komunistickým režimem.

V roce 1914 odešel z Čech do Paříže, kde se po vypuknutí 1. světové války dobrovolně přihlásil do roty Nazdar. Účastnil se mnoha bojů včetně bitvy u Arrasu. Jako jeden z mála přežil zdecimování roty v bojích. V roce 1915 se potkal s M.R.Štefánikem a na jeho popud absolvoval letecký výcvik a stal se vojenským stíhačem. Bojoval ve Flandrech, kde byl sestřelen a při nouzovém přistání si poranil páteř.

Po skončení 1. světové války zůstal aktivním vojenským letcem. V roce 1922 se stal na rok velitelem pilotních škol vojenského letectva. V roce 1926 uskutečnil etapový let třemi světadíly – Evropou, Asií a Afrikou, při kterém uletěl 15.000km za pomoci turistických map, kompasu a hodinek. Údajně s ním T.G.Masaryk konzultoval vývoj čs. letectva. V roce 1930 se stal velitelem 6. bombardovacího pluku v Praze. V roce 1937 byl povýšen do hodnosti plukovníka.

Po vypuknutí 2. světové války se stal členem podzemní armády Obrana národa. Před odchodem do zahraničí byl zatčen gestapem a byl mu zabaven majetek. Byl po celou dobu války vězněn v koncentračních táborech včetně Dachau. Jen se štěstím válku přežil.

Po skončení války byl povýšen do hodnosti generála a v roce 1946 se stává příslušníkem štábu letectva. Po únoru 1948 odmítl vstoupit do KSČ a v roce 1951 byl propuštěn do zálohy. V roce 1952 se stal obětí provokace StB, kdy ho agenti přesvědčili k útěku za hranice. Byl zatčen a 18 měsíců strávil ve vyšetřovací vazbě ze zostřenými výslechy (nejdelší trval více než 80 hodin). Přesto nepodepsal vynucené přiznání o spolupráci se západními mocnostmi. V roce 1954 byl degradován na vojína a byl poslán na 17 let do vězení na Mírov, Leopoldov a do Ruzyně.

Po amnestii v roce 1960 byl propuštěn, poté pracoval jako lisařský dělník. Po uvolnění poměrů na konci 60-let se stal předsedou letecké sekce Klubu vojenské historie VHÚ Vojenského muzea v Praze a pro muzeum ve Kbelích získal množství unikátních exponátů.

Po svém propuštění zkonstatoval: „...komunisti byli ve vězení vynalézavější a bezcitnější než Němci“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!