Munzar (ODS): Na hrdiny, kteří bojovali za svobodu našeho národa, nesmíme zapomínat

08.03.2022 12:08 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k ocenění Řádem Bílého lva vojenské skupiny I. třídy, in memoriam, Josefu Koukalovi.

Munzar (ODS): Na hrdiny, kteří bojovali za svobodu našeho národa, nesmíme zapomínat
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Včera byl udělen Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy, in memoriam, Josefu Koukalovi, stíhači 310. československé perutě. ??

Mám z toho radost, protože jsem udělení Josefovi Koukalovi prostřednictvím Poslanecké sněmovny navrhoval. Jsem totiž přesvědčen, že na hrdiny, kteří bojovali za svobodu našeho národa, nesmíme zapomínat.

A jaký je životní příběh Josefa Koukala?

Josef Koukal (6. května 1912 – 23. února 1980) do roku 1936 byl stíhacím pilotem československé armády, po odchodu do zálohy byl zkušebním pilotem prototypů letadel. Po okupaci odešel v roce 1939 přes Polsko, Francii do Anglie, kde byl přijat do Dobrovolnické zálohy RAF. Dne 15. července 1940 byl Josef Koukal přeložen k nově utvořené československé 310. peruti.

Dne 7. září vyrazil proti početné skupině letadel Luftwaffe mířících na Londýn, přestože jeden Messerschmitt sestřelil, sám byl záhy sestřelen. Jeho palivová nádrž dostala zásah a Josefa trefila do oka střepina, jejíž dva úlomky mu v oku zůstaly až do konce života. Jeho letoun začal hořet a padat střemhlav bez možnosti úniku. Palivová nádrž vybuchla a stroj se rozpadl na kusy. Byl vymrštěn z kabiny a ve výšce pouhých 650 metrů se mu popálenýma rukama podařilo zatáhnout za lanko a padák otevřít. Utrpěl rozsáhlé popáleniny na 72 procentech povrchu těla a čekalo se, že zemře. V nemocnici byl léčen více než 2 roky, během kterých absolvoval 22 operací.

Navzdory utrpěným zraněním byl Josef rozhodnutý vrátit se k létání. Absolvoval kurz k znovuosvojení pilotáže a 23. 2. 1943 byl povýšen na důstojníka s hodností podporučík, dále úspěšně splnil přeškolení na Spitfiry. Dne 4. května 1943 byl odvelen k čs. 312. peruti. Následně byl 1. srpna 1943 Josef Koukal odvelen k neoperačnímu létání k 1. Letce k přelétávání letounů, kde zůstal až do 8. listopadu 1943. Poté byl přidělen na Československý inspektorát v Londýně, kde působil v hodnosti poručíka až do svého návratu do Československa 31. srpna 1945. Kvůli svým válečným zraněním byl Josef jako invalidní vyřazen z Československého letectva v hodnosti majora a dostal malý příspěvek na nezpůsobilost.

Josefovi ztrpčovala život Státní bezpečnost, která ho provokovala, aby měla důvod ho uvěznit. Když tyto pokusy selhaly, Josefovi a jeho rodině byl na příštích 14 let omezen prostor k bydlení na jedinou místnost bez tekoucí vody nebo toalety. V roce 1972 mu bylo umožněno navštívit Anglii, kde Josef opět uviděl trosky svého Hurricanu, které byly toho roku objeveny. Po návratu z návštěvy v Anglii byl opakovaně vyslýchán. Smířil se se skutečností, že pokud budou komunisté u moci, nemá smysl pomýšlet na další návštěvu Anglie.

Politicky a morálně byl rehabilitován až po listopadu 1989, kdy byl také in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

22:01 Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nápadu zrušit ministerstvo školství