František Udržal pocházel ze selského rodu v Dolní Rovni na Pardubicku. Vystudoval hospodářskou akademii v Táboře a dvousemestrové studium na vysoké škole zemědělské při universitě v Halle. Roku 1897 se stal poslancem Říšské rady. Svoji poslaneckou činnost zaměřil na vojenské záležitosti, podílel se na jednáních o vojenském rozpočtu, snažil se o národnostní zrovnoprávnění a demokratizaci vojska. První světovou válku prožil ve Vídni, z které podával informace českému odbojovému hnutí. Byl také členem Českého zemského sněmu za obvod Rakovník, Křivoklát, Nové Strašecí, Louny.
Dorazil do Prahy v den vyhlášení samostatného státu, kde stal se předsedou branného výboru. Podílel se na vytvoření prvních jednotek domácího vojska a prosadil obsazení pohraničí. Napomohl tomu, že vyhlášení samostatného státu se stalo bez zásahu rakousko-uherské armády. V Národním shromáždění se významně podílel na vojenském zákonodárství první republiky.
Jako ministr obrany snažil se o vyvážený podíl mezi bývalými legionáři a bývalými příslušníky domácího vojska. Proti snahám levicových stran navíc prosadil důsledné odpolitizování branné moci včetně odebrání volebního práva vojákům.
V únoru 1929 se stal předsedou vlády. V agrární straně byl představitel hradního křídla a i to přispělo k jeho demisi „ze zdravotních důvodů“ v roce 1932. Mandát poslance vykonával až do roku 1937.
Citát: „Nikomu neděkujeme za své probuzení, ani za svůj stát než sami sobě. A nikdo nás nebude bránit než zase my sami sebe.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV