Dlouhá léta nebyla energetická bezpečnost prioritou a dnes sklízíme negativní důsledky, které se nedají napravit ze dne na den. Plyn sice Nord Streamem 1 opět proudí v omezené míře, ale na tyto dodávky se nedá dlouhodobě spolehnout. Co je důležité, abychom se na to připravili nejen na nadcházející topnou sezónu?
- Pro nás jako vnitrozemský stát "na konci trubky" je naprosto zásadní evropská solidarita, aby k nám v případě nedostatku nějaký plyn vůbec dotekl. Proto taky naše vláda uzavřela dohodu o energetické bezpečnosti s Německem jakožto státem, přes který k nám proudí drtivá většina plynu.
- Zajistit diverzifikaci zdrojů. Díky spolupráci vlády a ČEZ máme nasmlouvanou kapacitu v holandském LNG terminálu, která pokryje až 1/3 naší roční spotřeby. Zároveň se jedná o dalších trasách, např. obnovení projektu Stork II z Polska.
- Dostatečně naplnit zásobníky před zimou. V současnosti jsou české zásobníky naplněny na 77 %, což je více než evropský průměr (65 %).
- Zvážit využití možností pro prodloužení fungování uhelných elektráren a především tepláren a zbrzdit jejich transformaci v plynové, abychom v zimních měsících mohli dodávat do domácností a firem teplo bez nutnosti navyšovat naší spotřebu plynu.
Energetická bezpečnost musí být na prvním místě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV