Nacher (ANO): Genderově se naklánějící rovina na pracovním trhu

22.12.2023 19:05 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k snahám o genderovou vyváženost

Nacher (ANO): Genderově se naklánějící rovina na pracovním trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher (ANO)

K následujícím řádkům mě vedla aktuální tisková zpráva společnosti UniCredit, v níž banka oznamuje, že získala globální certifikát EDGE „za rovnost a inkluzi.”

Představme si hypotetickou situaci, v rámci níž budou na uvolněnou pozici ve vysokém managementu firmy zvažováni dva adepti - muž a žena. Z komplexního hodnocení obou adeptů (vzdělání, předchozí pracovní zkušenosti a úspěchy, komunikační a manažerské schopnosti, odolnost vůči stresovým situacím a podobně) vyjde lépe muž. Do uvolněné pozice bude přesto dosazena žena, neboť tento krok pomůže společnosti splnit standardy „diverzity, rovnosti a inkluze.”

Organizace, udělující certifikáty na základě splnění těchto standardů  následně slavnostně vyznamená firmu za významný progres v oblasti rovných a spravedlivých příležitostí v podnikání, které mění společnost k lepšímu.

Byť zní výše uvedené více než absurdně, přesně tímto směrem se „genderová vyváženost” snaží usměrňovat a nastavovat jakési standardy společenského smýšlení „západního světa.” Opoziční názory jsou pak často agresivním, nevybíravým stylem titulovány přívlastky „netolerantní, pokrytecký, xenofobní, autoritářský” a podobně. Smysluplné diskuzi tento přístup samozřejmě nikterak nepomáhá.

Pro potenciální „překrucovatele” mého výše prezentovaného názoru (ty, kteří by mě rádi vykreslili v pozici nepřítele nejen ženských kariér a mezd) - jde zde o princip, nikoliv o skutečnost, zda je ten či onen jedinec žena či muž. Kupříkladu topmodelky jsou odměňovány několikanásobně štědřeji než jejich mužské protějšky. Snahy o umělé stírání tohoto rozdílu bych považoval za stejně nesmyslné a absurdní jako výše rozebíranou přeháněnou a klasifikovatelnými kritérii neopodstatněnou genderovou „vyváženost” (především) v rámci velkých korporací či institucí.

Termíny jako „rovné příležitosti”, „rovnost” či „spravedlnost” naplňují svůj význam jen tehdy, pokud jsou aplikovány vůči všem - nikoliv účelově a pokrytecky pouze ve prospěch jednoho či druhého pohlaví.

A pohlavím to teprve začíná…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

22:31 Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k penězům odtékajícím do zahraničí.