Přes ty protékají do zahraničí stovky milionů korun pochybného původu. Jako poslankyně a členka stálé komise pro kontrolu Finančního analytického úřadu se tímto problémem dlouhodobě zabývám.
V čem je problém? Současná legislativa neumožňuje tyto peníze účinně zmrazit a následně je nechat propadnout státu. Ministerstvo spravedlnosti proto dnes na jednání vlády předložilo analýzu možných řešení, kterou posoudila i nezisková organizace Rekonstrukce státu.
Ta ve svém doporučení podporuje především tzv. trestní variantu, tedy aby bylo zavedeno zvláštní trestní řízení proti majetku: pokud existuje dostatečné podezření z trestné činnosti, o propadnutí majetku státu by rozhodoval trestní soud. Tato varianta je podle Rekonstrukce státu nejefektivnější, jelikož orgány činné v trestním řízení mají s postihem majetku největší zkušenosti. Tento názor podporuji i já.
Účinnou právní úpravu je nutné přijmout co nejrychleji, jinak bude Česká republika nadále využívána pro praní špinavých peněz organizovaným zločinem a oligarchy z Ruska a dalších zemí. Každým dnem, kdy otálíme s řešením, přichází stát o stovky milionů korun. Proto musí vláda urychleně předložit návrh zákona, který situaci vyřeší, a já budu apelovat na kolegy poslance, aby takovou úpravu bez průtahů podpořili. Pokud má Česká republika působit důvěryhodně v rámci Evropské unie, nemůže být vnímána jako země vstřícná k praní špinavých peněz. Musíme jednat rychle, důsledně a v souladu s doporučeními expertů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV