Nantl (ODS): Vysoké školy nesmějí být za aktivní přístup v současné krizi penalizovány

16.09.2020 15:38 | Zprávy

Komentář člena programového týmu ODS pro školství a kandidáta na hejtmana Jihomoravského kraje Jiřího Nantla.

Nantl (ODS): Vysoké školy nesmějí být za aktivní přístup v současné krizi penalizovány
Foto: ODS
Popisek: ODS

Vysokým školám, které v současné krizi způsobené novým koronavirem přejdou na on-line výuku, hrozí problémy s akreditací od Národního akreditačního úřadu pro vysoké školy. Taková situace je zcela nepřijatelná a v rozporu s tím, jak se postupuje ve vysokoškolských systémech velké části Evropy. Přechod na on-line výuku tam, kde je to možné – tj. kde výuka nevyžaduje fyzickou přítomnost například v laboratoři – je dnes standardní odpovědí vysokých škol na rizika, která pro jejich studenty, zaměstnance i okolí představuje probíhající epidemie. Sdělení Národního akreditačního úřadu je také v rozporu s doporučeními, která českým vysokým školám dalo samotné Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Ministr školství proto musí urychleně řešit vyjasnění podmínek pro rozumné fungování vysokých škol v současné krizi. Vyřešení situace je důležité nejen z hlediska akreditací vysokých škol, ale vůbec jako signál akademickým institucím ohledně postoje státních orgánů i k jiným otázkám týkajícím se postupu těchto institucí v nynější krizi. Například akademické instituce, které se zapojily do testování na koronavirus, jednaly i s ohledem na ujištění různých poskytovatelů financování výzkumu a vývoje, že případná zpoždění v projektech způsobená zapojením laboratoří do testování budou zohledněna jako činnost v celospolečenském zájmu. Akademické instituce musí vědět, že za zodpovědný a proaktivní přístup v nynější krizi nebudou penalizovány.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Kdo čekal, že Fico bude pragmatikem, hluboce se mýlil. Rozvrací Slovensko

13:05 Laudát (KAN): Kdo čekal, že Fico bude pragmatikem, hluboce se mýlil. Rozvrací Slovensko

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dění na Slovensku.