Takzvaný homesharing ulehčuje rodinám, které se starají o děti s autismem a těžkým mentálním postižením, umožňuje pečovatelům zregenerovat síly. Díky 200tisícové krajské dotaci bude moci o homesharing rozšířit své služby i organizace MIKASA z. s.
„Uvědomujeme si, jak náročná a vyčerpávající je péče o osoby s autismem. Velmi často se stává, že rodiny pečující o osoby s autismem žijí kvůli tomu izolovaně, jejich okolí jim poskytuje jen minimální nebo vůbec žádnou podporu. Péče bývá totiž nepřetržitá, bez možnosti regenerace či psychické rekonvalescence. Proto kraj podporuje aktivity, které by těmto rodinám byly tou pomyslnou pomocnou rukou a pomohly jim v jejich nelehkém životě. Jednou z nich je tento moderní a přirozený systém podpory rodin dětí s vážným zdravotním postižením,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální věci Jiří Navrátil.
Homesharing je v zahraničí osvědčený způsob pomoci všem pečujícím o osoby s poruchou autistického spektra, v České republice je novinkou. „Jde o sdílenou péči, kdy se pečlivě vybraní a proškolení jednotlivci, páry nebo rodiny pravidelně starají o postižené dítě mimo jeho domov. Hostitelská rodina tráví s dítětem společně čas, mohou si například uvařit oběd, hrát si nebo jít na procházku. Po návštěvě pak odvezou dítě zpět domů. Délka a frekvence takovýchto návštěv může být různá, od jedné hodiny či odpoledne v týdnu, po celý víkend, vše podle dohody a potřeby. Hostitelské rodiny nejsou profesionální pečovatelé, jsou to lidé, kteří chtějí pomáhat, lidé s empatií, trpělivostí a tolerancí,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Navrátil.
Upozornil, že díky homesharingu získává dítě s autismem nové sociální kontakty, zkušenosti a dovednosti, podporuje se v samostatnosti, vytváří si novou síť vztahů mimo svou biologickou rodinu. Pečující pak mají možnost regenerovat síly pro každodenní náročný provoz, řešit další záležitosti, třeba zajít k lékaři, na úřady, věnovat se sourozencům dítěte nebo vlastním volnočasovým aktivitám.
„Tento způsob pomoci pečujícím rodinám je navíc přirozenější a levnější než obvyklé odlehčovací pobyty poskytované sociálními službami. Sdílením péče se povědomí o zdravotním postižení přirozeně šíří ve společnosti, jde tak o nenásilnou formu osvěty a destigmatizace,“ dodal náměstek hejtmana Jiří Navrátil.
„Homesharing přináší do České republiky nový koncept pomoci rodinám dětí s autismem. Cílem homesharingu je odlehčit rodinám s dětmi s autismem v náročné péči, a to prostřednictvím hostitelů. Ti zajišťují na přechodnou dobu péči o dítě s autismem a umožní rodičům odpočinek. Hostiteli mohou být lidé, kteří mají zázemí a volný čas, který chtějí naplnit smysluplnými aktivitami s dětmi s autismem. Naše organizace dlouhodobě pracuje na podpoře osob s autismem, jejich rodin a odborníků prostřednictvím odborných sociálních služeb a aktivit. Homesharing svým charakterem doplňuje nabídku našich činností k podpoře rodinného systému,“ řekl ředitel organizace MIKASA, z. s. Michal Panáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV