Niedermayer (TOP 09): Další kolo amerického testu „volební demokracie“

23.11.2020 4:33 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k prezidentským volbám v USA.

Niedermayer (TOP 09): Další kolo amerického testu „volební demokracie“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Další kolo amerického testu „volební demokracie“

Jen část lidí ví, že „velké“ americké všelidové volby nevolí presidenta, ale volitele, kteří ho dle výsledku lidového hlasování a daných pravidel /nikoliv obvykle zákonné povinnosti) mají zvolit. Zdá se, že tým presidenta Trumpa je míle vzdálen od prokázání „obrovského volebního podvodu“ a tak zkouší hrát o hlasy právě těchto lidí, co mají být vykonavateli rozhodnutí voličů.

S jistým překvapením z historie zjistíme, že nejde o boj zcela ztracený. Dle webu fairvote.org existují v americké historii desítky případů, kdy kandidát nezískal oprávněný hlas volitele (ač velká část byla způsobena „nepolitickou událostí“, obvykle úmrtím volitele).

Dobrá zpráva je, že toto „proti systémové“ chování doposud nikdy nezměnilo to, kdo se stal obyvatelem Bílého domu na další léta, špatná, že při minulé volbě (2016) byt počet „politických odchylek“ (šlo o volbu jiného kandidáta ale stejné strany), který posílil vítězství Donalda Trumpa  nejvyšší v historii (10).

Nemyslím si, že se najde hodně volitelů, kteří podlehnou naléhání týmu dnešního prezidenta, a budou ochotni výsledek volby „přepsat“. A zdá se, že výsledek volby je tak přesvědčivý, že i malý počet „deviant votes“ by nic na volbě nezměnil. Větší drama  by bylo, kdyby se o totéž pokusil poražený kandidát v těsném souboji (a v jednu chvíli vedl pan Baiden o 2 volitele). Nicméně, není divu, že minimálně část lidí a odborníků se v tomto „systému“ necítí moc komfortně.

ps: Dokládá to pro mne názor, že jistá míra konzervatismu v pravidlech může dávat smysl, ale nesmí ji být příliš. Naše roztahování voleb na více dnů a absence možnosti korespondenční volby jsou zase naše přežitky, jejichž odstranění by podle mne "kvalitě voleb" jen prospělo.

ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Na příspěvku na bydlení stát oproti loňsku vyplatil o 9,4 miliardy víc

8:02 Okamura (SPD): Na příspěvku na bydlení stát oproti loňsku vyplatil o 9,4 miliardy víc

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k příspěvku na bydlení.