Evropská komisařka Věra Jourová nedávno pohrozila síti Twitter pokutou, Evropský parlament si jejího zánovního šéfa Elona Muska pozval na „kobereček“. To vše v reakci na jeho nedávné chaotické a kontroverzní jednání spojené s blokací některých twitterových účtů. Evropská unie si očividně začíná velmi všímat jednání technologických gigantů (Twitter v tom rozhodně není sám), které ne vždy lze označit za férové či bezproblémové.
Výjimečné u těchto firem nejsou ziskem motivované praktiky spojené s (ne)placením daní nebo znevýhodňování slabší konkurence, ale také politicky motivované protěžování zájmů určitých názorových skupin. Nic z toho by při jejich vlivu a fin. obratu nemělo být bráno na lehkou váhu, a to jak z pohledu férovosti trhu a spravedlivého výběru daní, tak společnosti jako demokratického celku.
Jsme teprve na začátku, ale je moc dobře, že se EU pomocí zákonů o digitálních službách a další legislativy pokouší zamezit těmto nežádoucím praktikám. Nebude to jednoduché, ale jsem rád, že je to právě EU, která je se svojí snahou zajistit bezpečné, odpovědné a férové online prostředí v podstatě světovým „průkopníkem“.
Konkrétním příkladům jednání Twitteru, Googlu nebo Amazonu a reakci ze strany EU se věnuji ve svém blogu ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV