Zhruba 27 milionů lidí po celém světě je obětí novodobého otroctví ve formě nucené práce. Asi nejznámějším příkladem je situace ujgurské menšiny v čínské provincii Sin-ťiang, jejíž příslušníci jsou ve velkém zneužíváni v nelidských pracovních táborech.
Evropská komise před dvěma týdny představila návrh nařízení, které zakazuje prodávat na unijním trhu zboží, vyrobené nucenou prací. Vyslyšela tím dlouhodobé volání Evropského parlamentu i Rady EU upozorňující na situaci Ujgurů v Číně.
Návrh ještě musí schválit členské státy a v rámci toho doladit mnoho detailů a podrobností. Nařízení budou vymáhat členské země skrze své státní úřady (u nás např. celní správou). Pokud ti dojdou k podezření, že daný výrobek byl vyroben pod nátlakem, zahájí vyšetřování, které může vyústit až ke stažení výrobku z trhu.
Jsem moc rád, že se Komise rozhodla v této oblasti začít konat. Hrubé porušování lidských práv, jako je nucená práce, ať už v Číně nebo jinde na světě, bychom neměli podporovat i z našich peněženek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV