Hodně lidí (a zemí) má za to, že v Evropě začíná druhá vlna pandemie. Je moc důležité, abychom ji zvládli s menšími škodami, než tu první. Můžeme se učit nejen z našich zkušeností, ale i z toho, co se povedlo "jinde". Takže to není "mission impossible".
Máme mnohem lepší medicínské znalosti a metody léčení. Víme, jak klíčové je testovat a i proto se rodí stále lepší postupy. Víme, jak moc mohou pomoci technologie.
Takže, jak si stojíme? Posuďte sami:
- až po několika týdnech hodnot, výrazně převyšující vývoj v okolních zemí, vláda pomalu uznává, že máme "tak trochu problém"
- v pondělí prý ministr zdravotnictví přijde s "dalším semaforem", který bude popisovat situaci v krajím. Tentokrát jen se 3 stupni, ten minulý jich měl tuším 10 a jaksi v tichosti zanikl
- transparence rozhodování o omezeních je velmi slabá, překvapení jsou na denním pořádku. Zdá se mi, že hlavní vládní směr je nekazit lidem dovolenou - naše reakce vypadá podstatně mírněji než v okolních zemích (obvykle s menším počtem infikovaných)
- - o čísle R, které popisuje rychlost šíření nákazy se u nás již dlouho
- - chaotická komunikace vlády (hlavně premiéra) vedla k politizaci základních opatření na omezení rizika pandemie, a tak, na rozdíl od jiných zemí, část společnosti nošení roušek (zcela absurdně) zpolitzovala
- klíčová, "chytrá karanténa" spektakulárně selhala na Karvinsku. Chyby státu způsobily, že lidé v tomto regionu výrazně epidemií utrpěli. O tom, zda někde jinde funguje, informace nejsou
- víme ale jistě, že ze všech okolních zemí, v porovnání s počty infikovaných, nejméně testujeme, a přes víkend "si bereme pauzu", bohužel, vir nikoliv
- ve světě se má zato, že podstatné jsou moderní technologie. V našem pojetí (hygieniků) to je prý zápisník a mobil. Pokud stát chtěl, aby lidé používali chytré aplikace (já třeba mám eRoušku), měl to lidem vysvětlit. Nic ale proto neudělal, a tak je ta aplikace "nahouby", neb ji skoro nikdo nepouřívá (bez ohledu na to, že ji prý hygienici nechtějí využívat)
- k dovršení všeho se ukázalo, že v státních hmotných rezervách prý není jediná rouška (prý ale nějaké, tipuji že z Číny, má Ministerstvo vnitra). Prý je složité uspořádat "fungující" nákupy
Nejsem rád, že o tom musím psát, ale pokud se neprobereme, čekají naši zemi a naše lidi další, zbytečně velké škody. V ekonomické reakci na krizi se zdá, že musíme spoléhat na to, že své ekonomiky efektivně povzbudí ostatní (a my se omezíme na akce, jako jsou 2 miliardy na reklamu na domácí turistiku pro vybraná média). A v oblasti zdravotní, se snad naučíme rychleji přejímat to, co zavedou lépe fungující země v podobném stavu rozvoje epidemie, teď to neděláme. Je to smutné, ale ve víc asi teď doufat nelze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV