Což je lepší než drogy, alkohol nebo cigarety, ale mám pocit, že docela dost lidí o toto vedení nestojí.
Není to překvapení, i přestože si měnovou politiku určujeme sami (a měli bychom být s to inflaci lépe ovlivnit), jsme do krize vstoupili s inflací dosti podstatně nad cílem ČNB (2%), a proto s vyššími úroky.
Úroky centrální banka v očekávání recese snížila, a neboť koruna je "periferní měna", dočkala se docela citelného oslabení, které postupně bude patrné v obchodech.
Již jsem psal o tom, že krátkodobě oslabení koruny ekonomice nic dobrého nepřineslo, v delším horizontu to bude mix dobých (pro exportéry), a ne úplně dobrých (pro spotřebitele, i když tam to není tak jednoduché) zpráv.
Všeobecné očekávání je, že krize přinese pokles cen. Je to otázka, která dostane odpověď v dalších měsících. V každém případě, pokud zůstaneme na slabém kurzu, budou se v cenách prát vlivy "recese, pokud bude stát na poklesu poptávky" (pokles cen), "oslabení kurzu", a jeho vliv na domácí i dovozové ceny" (růst cen).
Nemohu si pomoci, ale zdá se mi, že v krizi, do jaké jsme vstoupili, by stabilita kurzu (= přijetí eura) byla docela pozitivním a situaci zjednodušujícím faktorem.
Ale uvidíme, nejsnazší je sledovat Slovensko - inflaci má zatím i přesto, že "poslalo měnovou politiku do Frankfurtu", nižší, což pomůže držet kupní sílu lidí, o chloupek nižší je očekáván i pokles ekonomiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV