ODS: Nekoncepční práce v oblasti školství může za tristní výsledky v mezikrajovém srovnání

02.02.2020 17:27 | Zprávy

Výsledky maturit ve středočeských středních školách jsou v průměru ve srovnání s ostatními kraji v České republice bídné. Zastupitelstvo Středočeského kraje z podnětu klubu zastupitelů ODS na svém jednání projednalo Zprávu o výsledcích maturitní zkoušky v kraji – mezikrajové srovnání výsledků.

ODS: Nekoncepční práce v oblasti školství může za tristní výsledky v mezikrajovém srovnání
Foto: ODS
Popisek: ODS

Z této zprávy vyplývá, že se Středočeský kraj v roce 2019 umístil v maturitních zkouškách až na 12. místě ze 14 krajů. Větší neúspěšnost u maturitních zkoušek vykazuje už jen Liberecký kraj a Ústecký kraj.

„Je to hrozivý výsledek, který nemá ve Středočeském kraji se svou ekonomickou úrovní a sociální skladbou obyvatel jakékoliv odůvodnění. Je to smutný důsledek nekoncepční práce v oblasti školství a překotných personálních změn na školském odboru Středočeského kraje, který v posledních letech koalice hnutí ANO a ČSSD předvádí. Je to ale hlavně nefér vůči kvalitním ředitelům a dobrým středním školám, kterých je v našem kraji sice dostatek, ale jejichž výsledky nestačí na to, aby se průměr celého kraje držel na akceptovatelné úrovni,“ konstatuje zastupitel Středočeského kraje a bývalý radní pro vzdělávání a sport Jan Skopeček.

Zatímco výsledky gymnázií jsou u maturit velmi dobré a například v matematice jsou středočeská gymnázia druhá v republice, v cizím jazyce pak třetí, tak naopak výsledky odborných škol a nástavbových studií jsou hluboce podprůměrné. V matematice se umístily odborné školy na posledním místě s 39 % neúspěšností a průměrnou známkou 3,8. „Nad tím není možné jen tak mávnout rukou, občané platí prostřednictvím daní do školství nemalé peníze a není možné akceptovat takto hrozivé výsledky. Odborné školy jsou pro rozvoj naší ekonomiky nezastupitelné. Kraj musí odborným školám pomoci nejen s větším objemem investic do vybavení a pomůcek, s metodickou činností, dalším vzděláváním pedagogů, ale musí více sledovat vývoj kvality a případně přistoupit i k systémovým změnám. Je zřejmé, že nejhůře dopadají u maturit obory, které dříve končily výučním listem. Musíme najít odvahu uskutečnit optimalizaci škol a oborů ve Středočeském kraji a z některých maturitních oborů udělat opět obory zakončené výučním listem. Nemá smysl držet maturitní obory, kde bude neúspěšná drtivá většina ročníku,“ dodává Jan Skopeček a vyzývá Radu kraje, aby se konečně probudila a začala školství věnovat patřičnou pozornost, neboť to bude kvalita vzdělání, která rozhodne o úspěchu či neúspěchu celého kraje v budoucnosti.

„Proto budou také koncepční změny ve středočeském školství jedním z hlavních bodů programu ODS pro další období. Středoškolské vzdělávání v našem kraji musí patřit na špici žebříčku, ne na konec,“ říká krajský zastupitel a lídr kandidátky do krajských voleb Martin Kupka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Naši občané za Fialovy vlády zchudli nejvíce z vyspělých zemí

10:21 Rozvoral (SPD): Naši občané za Fialovy vlády zchudli nejvíce z vyspělých zemí

Současná čtyřkoaliční vláda v čele s premiérem Petrem Fialou si nalhává, že se za dobu svého působen…