Vážené dámy a pánové,
dnes vláda hnutí ANO, ČSSD s podporou KSČM letos celkově po šesté žádá Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších třicet dnů z důvodů přijímaných opatření proti pandemii koronaviru. Hnutí SPD nepodpoří prodloužení nouzového stavu a vysvětlím podrobně proč.
Vláda měla 79 dnů nouzového stavu. Testy v neděli odhalily v Česku 3 364 pozitivních případů koronaviru, skoro o 1 400 více než minulou neděli. Je to nejvyšší nedělní číslo za posledních šest týdnů. Rizikové skóre PES zůstává čtvrtý den na 76 bodech, tedy v nejhorším pátém stupni. Člověk by řekl - hrůza. Čím více vládních restrikcí, tím více nemocných a větší epidemie. Tedy přesně naopak než by to mělo být.
Rozhodně nechci a nebudu situaci bagatelizovat. A ani jsem to nikdy nedělal. Ale naštěstí už všichni víme, že čísla, která vláda a média uvádí, o samotné vážnosti situace až tak nic neříkají. Šíření viru je naprosto přirozené.
A jak uvádí analýzy odborníků epidemiologů, není pro většinu populace nebezpečné. 83 % populace nejsou rizikové a 17 % populace patří mezi ohrožené. Vláda by měla více investovat do ohrožených skupin, což jsou například staří lidé nebo starší lidé, jsou to například chronicky nemocní a tak dále. A měla by jim zajistit ochranu, to znamená respirátory, dezinfekci, vitamíny a tak dále. A ostatní nechme žít a pracovat při základních opatřeních.
Nebezpečné je, pokud se jednak vir masivně šíří mezi ohroženými skupinami. A co je zásadní, velmi zlé je, pokud nám roste počet lidí, které bychom mohli řadit mezi ohrožené. Tento počet ohrožených vláda zvyšuje tím, že lidem omezuje činnost, která by jim zvyšovala obranyschopnost. A naopak šířením děsivých, negativních zpráv a omezení zvyšuje stres, který je přímo odpovědný za pokles přirozené lidské imunity.
Navzdory vládě se naštěstí děje opak. Počty skutečně nemocných klesají a doufám, že se už všichni shodneme, že pozitivně testovaný není nemocný. A nemocný je jen ten, kdo skutečně onemocní, tedy má teploty a skutečně vážné obtíže.
Podle čísel z pondělka, neděle byla šestý den v řadě, kdy klesal podíl hospitalizovaných. V neděli byl zároveň nejnižší od 25. října. V nemocnicích bylo necelých 4 400 pacientů s COVID-19, z toho asi 590 ve vážném stavu. A ani nemusíme odečítat pacienty, kteří jsou nemocní jinou vážnou nemocí a jsou jen covid pozitivní. A vidíme, že na deset milionů obyvatel ČR tu máme necelých 600 lidí ve vážném stavu.
Pokud jsou mezi námi lékaři, jistě nám řeknou, kolik lidí je v této zemi skutečně vážně nemocných a umírá na skutečně velmi závažné a kruté nemoci jako rakovina či kardiovaskulární problémy. V tuto chvíli to jsou desetitisíce lidí.
V médiích jsem zaznamenal celkem příznačné komentáře ústavních právníků, že vláda vyhlášení nouzového stavu již vyčerpala v říjnu, kdy jej kabinet vyhlásil na třicet dní, jak mu to umožňuje zákon. Podle odborníka na ústavní právo Jana Wintera se nynější situace nezměnila tak radikálně, že by to vládu opravňovalo vyhlásit nový nouzový stav.
O trochu radikálnější názor má profesor ústavního práva Jan Kysela, který komentoval možnost, že by vláda vyhlásila nově nouzový stav bez souhlasu poslanců. Podle něj by to bylo jasným zneužitím ústavního práva o bezpečnosti, i kdyby byl prostoj mezi dvěma nouzovými stavy několik dní. To klíčové je, že uznává, že nouzový stav - cituji: "Lze znovu vyhlásit ze stejného důvodu jen v případě, ostatně letos se tak kvůli pandemii již dvakrát stalo, že to musí být skutečně opodstatněné. Muselo by tedy být vidět na vývoji pandemie například to, že dojde k prudkému zhoršení. Když je stav více méně konstantní, tak by šlo jen o snahu vlády vymknout se Sněmovně."
Já bych dodal ještě další zcela vážný důvod, proč nesmíme už prodloužit nouzový stav, proč nesmíme vládě dovolit zcela zbytečně omezovat svobody občanů a firem. Nejde jen o to, že opatření diskriminují některé obory činnosti a že kabinet nepřijímá dostatečné kompenzace, finanční kompenzace. Jde také o to, že restrikce zvyšují napětí mezi lidmi, kteří chtějí svobodu či pracovat a zabezpečit své rodiny a svoje živobytí a těmi, kteří chtějí pod záminkou covidu naopak svobodu tvrdě potlačovat.
Benjamin Franklin, filozof, ústavodárce a jeden z otců zakladatelů USA napsal - cituji: "Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu, ani bezpečnost." Konec citátu Benjamina Franklina.
Bylo by velmi lehké tento citát použít proti současným restrikcím a snahám části médií a politiků omezovat svobody občanů. Já osobně ale naprosto chápu smysl tohoto apelu, který nám všem ukládá odpovědnost za naši svobodu. Na straně druhé naprosto odmítám byť jen myšlenku, že člověk si musí svobodu zasloužit. Ať se mi to, že někdo ochotně vpluje do otroctví, líbí, či nelíbí, vím, že povinnost každého odpovědného a slušného člověka je bojovat za svobody každého jednotlivce bez kádrování, zda je svobody hoden, či ne. Dodnes přijímá část politiků přesvědčení, že demokracie musí být omezená, protože někteří lidé nejsou na to, aby sami sobě vládli, dost vyzrálí. Nejde přitom ani tak o politický názor, protože ho tito politici zastávají. Jak jsme viděli v této Sněmovně, i strany, jako jsou Piráti, kteří do Sněmovny šli s programem přímé demokracie, ale jak usedli do parlamentních lavic, nabyli přesvědčení, že oni jsou ti vyvolení a že občané si nezaslouží o některých věcech rozhodovat, přestože jim to kdysi slibovali. Samozřejmě tu je daleko větší část Sněmovny, která sdílí přesvědčení, že občané jsou nesvéprávní, přesněji že mohou pouze jednou za čtyři roky hlasovat o tom, které elity za ně budou vládnout.
Svoboda a demokracie jsou, nebo nejsou. Buď je svoboda a demokracie, nebo není. Současná situace je skutečně vážná. A to nejen proto, že zákazy prokazatelně zabíjí zbytečně lidi, kteří mohli žít, ale také proto, že zabíjí svobodu a zabíjí v lidech touhu po svobodě. Mluvím např. o těch pacientech, kterým kvůli odkládání péče u vážných nemocí se ta péče prostě nedostává a za jiných okolností by tu péči dostali a mohli by žít dál. Týká se to právě těch závažných nemocí, jako rakovina, kardiovaskulární choroby atd. A mnozí vyděšení lidé skutečně raději přijmou klec, o které si myslí, že je ochrání před zabijáckým virem. Ale to je lež. Ta klec je nejen neochrání, ale ničí i ty, kdo o ni nestojí.
Odborníci epidemiologové zcela jasně říkají, že rizikových není 83 % našich občanů, ale ohrožených je 17 % v souvislosti s koronavirem a ty je potřeba chránit. S tím souhlasím. A těch 83 % nechme žít a pracovat při základních opatřeních.
Dámy a pánové, nejen že to není důvod, proč prodlužovat nouzový stav, protože chránit ohrožené je třeba určitě jinak než zavíráním tělocvičny nebo hospody, ale je tu mnoho důvodů, proč co nejdříve pro běžnou neohroženou populaci navrátit normální stav. Hnutí SPD tedy nepodpoří prodloužení nouzového stavu, protože to ohrožuje svobodu, demokracii, ekonomiku a zdraví mnoha občanů naší země.
Dnes vláda letos pošesté žádá Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších třicet dnů z důvodu přijímaných opatření proti pandemii koronaviru. Nouzový stav není možné stále prodlužovat, protože se jedná o stav, kdy jsou omezeny základní mechanismy parlamentní demokracie a veřejné kontroly účelného hospodaření vlády. Stát se fakticky dostává do situace, kdy se mění pod záminkou boje s pandemií v korporaci řízenou skupinou osob s právem omezovat práva lidí a s možností bez výběrových řízení utrácet veřejné prostředky. Vláda měla dostatek času přijít s novelizací zdravotní a krizové legislativy, která by tyto závažné problémy řešila. Dost času bylo na přijetí cílených opatření, která by řešila ochranu ohrožených skupin a zbytečně neomezovala ekonomický a sociální systém země. Nestalo se tak. Jsme konfrontováni s faktem, že hrozí nebezpečí dlouhodobého pokračování nouzového stavu. Zmatečná opatření a špatná komunikace vážně narušily důvěru občanů. Dnes je zřejmé, že kromě reálného zdravotního rizika je ohrožena i svoboda a demokracie. Řada lidí nemá peníze, řada lidí se ocitá v dluzích, řada lidí není schopna zabezpečit své rodiny a stát jim nepodává pomocnou ruku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV