Oulehlová (ANO): Ti, kteří pečují, jsou ti největší frajeři a zaslouží si úctu, ale hlavně pomoc

08.03.2024 21:03 | Zprávy

Projev na 94. schůzi Poslanecké sněmovny 8. března 2024 k zákonu o sociálních službách

Oulehlová (ANO): Ti, kteří pečují, jsou ti největší frajeři a zaslouží si úctu, ale hlavně pomoc
Foto: ANO
Popisek: Renata Oulehlová

Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové,

moji předřečníci již tady řekli mnoho závažných argumentů k tomuto sněmovnímu tisku a já jsem se tedy nakonec rozhodla nepřipojit se k těm argumentům, ale říct vám příběh maminky, která má dítě ve čtvrtém stupni. Syn se jí narodil, když jí bylo 20 let. Opravdu, bohužel, porod byl těžký a její dnes 32letý syn je plně odkázán na její pomoc a vůbec na péči ostatních. Ta maminka je sama, tak jak už to bývá, málokdy tatínek zvládne ten velký nápor jak na psychiku, tak fyzično, prostě změní se příchodem dítěte, které je jiné, které je jedinečné, vlastně život celé rodiny.

Ta maminka pobírá v současné době příspěvek na péči ve výši 19 200 korun. Tady bych chtěla říct, že určitě s radostí podpořím to navýšení příspěvku na péči pro osoby, které jsou v domácí péči, na těch 27 tisíc. Ale já bych vám spíš chtěla říct, jak to opravdu těžké je. Takže ta maminka je sama, bydlí v nájemním bytě a v současné době má příspěvek na péči na syna 19 200 korun, plus jeho důchod, který se nazývá důchod z mládí. Ten se vypočítává vlastně podle věku toho člověka a znamená to, že může být ten důchod osm až čtrnáct tisíc. Ta maminka nebere nic jiného, protože ona jako vlastně pečovatel na plný úvazek má ten příspěvek na péči. Ale oni vlastně z těch 19 200 + 10 000 důchod jejího syna musí vyžít se vším - musí zaplatit nájem, musí zaplatit energie, musí jíst, ale hlavně musí nakupovat pomůcky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Zneužívání dávek

Je fajn, že myslíte na starší lidi, ale na druhou stranu, jak je možné, že se ani vám v předchozích letech nepodařilo vyřešit problém se zneužíváním sociálních dávek? Jak je možné, že je někteří pobírají, i když roky nebo vůbec nikdy pořádně nepracovali? Ba dokonce se jim život z dávek vyplácí?!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Mračková Vildumetzová: Překvapuje mě, že tady takovýto návrh je

23:08 Senátorka Mračková Vildumetzová: Překvapuje mě, že tady takovýto návrh je

Projev na 8. schůzi Senátu 9. dubna 2025 k zákoníku práce