Paroubek: Ceny ropy ve středu skokem vzrostly

04.12.2016 12:30 | Zprávy

Ceny ropy vzrostly za středu 30. 11., pokud jde o ropu Brent, zhruba o 8 % a velmi silně vzrostly i ceny ropy WTI. Je to okamžitý důsledek vyplývající z výsledků vídeňských jednání zemí organizace OPEC, tedy států produkujících a exportujících ropu.

Paroubek: Ceny ropy ve středu skokem vzrostly
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Tyto státy se dohodly na snížení denní těžby ropy o 1,2 miliony barelů na 32 milionů barelů denní těžby. Širší součástí dohody je samozřejmě i Rusko, které komunikuje s hlavními zeměmi OPEC, tedy Saúdskou Arábií, Íránem a Irákem, a které de facto, ač nečlenem kartelu, přistoupí rovněž k redukci své těžby. Toto je první úspěšná dohoda v rámci OPEC, uzavřená od roku 2008, kdy spolu naposledy tyto země dosáhly kompromisní dohody o těžbě ropy.

Do dohody zemí OPEC se silně promítá kompromis mezi politicky jinak nesmiřitelnými Saúdy na jedné straně a Íránem na straně druhé. Bez tohoto kompromisu a bez ochoty Saúdské Arábie vytvořit prostor pro zvyšující se těžbu v Íránu, který se zotavuje po ukončení hospodářských sankcí, které vážně snížily jeho těžební schopnost, by tato dohoda vůbec nebyla možná.

Ceny ropy Brent se ve čtvrtek chvilkově ustálily kolem úrovně 50 dolarů za barel a poté šly ještě nahoru. Úvahy většiny analytiků ale nedávají velký prostor k nějakému dalšímu navyšování. Jaká však bude praxe, to se teprve uvidí. Jiní analytici nevylučují skok cen až k 60 dolarům za barel.

Samozřejmě, že zejména pro vývozce typu Ruska či Venezuely, je posun cen k hranici 50 dolarů za barel ekonomicky velmi dobrou zprávou, stejně tak jako pro těžaře naftonosných břidlic v USA, kteří se při této ceně ropy již stávají se svým produktem konkurenceschopnými.

Je dosti pravděpodobné, že cena ropy má velkou šanci se udržet delší čas v koridoru 50–55 dolarů za barel, což bude samozřejmě znamenat jistý, a to významný, dopad do zvýšení inflace i v České republice.

Po Trumpově vítězství v prezidentských volbách dochází na finančních trzích k posílení očekávání velkého boomu investic v USA do obnovy infrastruktury a výstavby nové infrastruktury.

A tak se ceny průmyslových kovů na komoditních burzách, včetně palladia i platiny, od počátku tohoto roku, a zejména v posledních několika týdnech, významně zvýšily. Pokud se zvýšení cen udrží, nebo ceny kovů dokonce ještě vzrostou (což nelze vyloučit), bude to mít významný dopad v cenách konečných produktů, což se nutně promítne také do inflace.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.