V téže době došlo ovšem ke stagnaci HDP (v letech 2007-2013), také ke stagnaci produktivity práce v nejrůznějších vyjádřeních i ke stagnaci reálné průměrné mzdy. Naopak na Slovensku, kde minimální mzda rostla, rostly průměrné reálné výdělky a rostla produktivita práce. V některých svých vyjádřeních produktivita práce na Slovensku již dokonce přesahuje produktivitu práce v ČR.
Zdá se tedy, že argumentace zastánců nenavyšování minimální mzdy prostě nemá žádné racionální opodstatnění. Ale v naší zemi je vše možné. Česká pravice se pohybuje ve standardních ekonomických omylech, a tedy i v tomto případě vystupuje proti navyšování minimální mzdy a stejné názory mají také představitelé českých průmyslníků v tripartitě.
Je dobře, že se vláda rozhodla k navyšování minimální mzdy a že na tomto navyšování trvá a hodlá jej prosazovat trvale. Naopak čeští průmyslníci by se měli zamyslet nad tím, zda levná pracovní síla v ČR není jedním z důvodů pomalého zavádění nejprogresivnějších výrobních technologií v českém průmyslu, což v české ekonomice samozřejmě vedlo ke stagnaci či nízké dynamice růstu produktivity práce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV