Paroubek: Mluvka Trump

13.07.2018 8:39 | Zprávy

Donald Trump se pustil do sporů na všechny strany. Rozpoutal obchodní válku s EU, Čínou a dalšími státy. Obchodní válku s Čínou hodlá ještě eskalovat.

Paroubek: Mluvka Trump
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Je jen otázka, jestli je to obratné v situaci, kdy Čína vlastní největší část amerických státních papírů, pokrývajících státní dluh Spojených států. Čína je exportní ekonomikou a kouzlo jejího zboží spočívá v tom, že je levné a tudíž velmi přínosné pro nízkopříjmové vrstvy (nejen) amerického obyvatelstva. D. Trump chvílemi zapomíná, že ne všichni Američané mají příjmy rodiny Rockefellerů, či jeho rodiny. Prostě nejsou to miliardáři jako on sám.
A nyní se americký prezident pustil do svých spojenců v NATO. Ruku na srdce, činnost D. Trumpa v prezidentském úřadu má i svá pozitiva. Trump se vyhýbá, jako čert kříži, zahraničním vojenským dobrodružstvím, kterými byli přímo posedlí někteří jeho předchůdci. To je velké pozitivum. Na druhé straně ovšem toto pozitivum, které znemožňuje navyšování výdajů amerického státního rozpočtu za zbraně (a tedy, de facto, omezuje zisky amerických zbrojařských koncernů), je vyvažováno nepříznivě tím, že se D. Trump domnívá, že by americké zbrojařské firmy mohly dostávat tučnější zakázky na zbraně a zbraňové systémy z Evropy.

Na summitu NATO projevil Donald Trump dvě velké touhy. Jednak, aby Evropané sáhli hlouběji do kapes a platili podstatně více za svou obranu (perspektivně- po vzoru Řecka- 4 % HDP). To by v českých podmínkách znamenalo nárůst z dnešních cca 55 mld. Kč výdajů z rozpočtu ministerstva obrany, z roku na rok skok vlastně téměř na dvojnásobek. Tedy skoro na sto miliard korun. Ber, kde ber. V podobné situaci je i celá řada dalších evropských spojenců v NATO. Také naprostá většina dalších států NATO by musela navyšovat velmi významně své zbrojní výdaje.

A jak to správně pojmenoval nejvyšší představitel Evropské unie Donald Tusk, proti komu by vlastně Evropa zbrojila? Vždyť dnes vynakládají evropské státy NATO na svou obranu cca 200 mld. eur. To je souměřitelné s vojenskými výdaji Číny a Ruska dohromady a je to nejméně trojnásobek zbrojních výdajů Ruska v běžném roce. Komu by prospělo, aby Evropa měla výdaje na zbrojení například v objemu kolem 300 mld. eur? No, samozřejmě jen zbrojařským koncernům a to především těm americkým.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Ruská propaganda se raduje z Trumpova vyjednávání

8:15 Ministr Rakušan: Ruská propaganda se raduje z Trumpova vyjednávání

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k událostem týdne.