D. Trump se snaží vyjít vstříc zbrojařům, ale také americkým zaměstnancům, neboť když budou mít více zakázek zbrojaři, budou mít více práce také zaměstnanci zbrojařských firem. Tento svůj postoj dává Trump najevo ve svých projevech směřujících k členským zemím NATO, které opakovaně vyzval ke zvyšování vojenských výdajů, a podpořil ho i navýšením amerického rozpočtu o 9 %, což v amerických reáliích odpovídá 54 miliardám dolarů (1,4 bilionu korun) - a to na úkor všech oblastí, které nezajišťují bezpečnost státu.
V našich, tedy českých, podmínkách by navýšení výdajů na armádu na 2 % HDP znamenalo navýšit rozpočet na obranu z dnešních 52 miliard korun na téměř dvojnásobek, a to na úkor výdajů na školství, zdravotnictví, sociální péči, kulturu a tak dále a tak dále. Ostatně podobně jako je tomu v USA.
Také Němci, stejně jako Češi, vydávají na obranu jen něco málo přes 1 % HDP. Na rozdíl od ČR, kde se na nutnosti masivně navyšovat vojenské výdaje shodují politické strany napříč politickým spektrem, v Německu existují politické síly, které se navyšování vojenských výdajů brání.
S. Gabriel, jeden z čelných představitel německé sociální demokracie, tedy možného vítěze zářijových voleb do Spolkového sněmu, se postavil proti Trumpovu tlaku na zvyšování výdajů na obranu a při státní návštěvě Estonska uvedl: „Dosažení dvou procent není žádný nezvratitelný cíl, ale spíš směr, směr, kterým bychom měli jít.“ A dále také uvedl, že pokud by Německo vynakládalo na obranu ona dvě procenta, bylo by to 60 miliard eur ročně. „To by byl výsledek, kdybychom vynakládali dvě procenta HDP. Znamenalo by to takovou vojenskou převahu v Evropě, že by se to našim sousedům nelíbilo.“ Tím prakticky odmítl, že by se Německo v blízkém budoucnu chtělo k výdajům na obranu ve výši 2 % HDP dospět…
Po předsedovi EK J.-C. Junckerovi, který zvyšování vojenských výdajů odmítl na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově, a hovořil o tom, že je třeba nezkoumat pouze výši výdajů na obranu, ale také výši výdajů na humanitární a rozvojovou pomoc, je S. Gabriel dalším významným evropským představitelem, který odmítl radikálním způsobem zvyšovat výdaje na obranu, tak jak to žádá D. Trump.
Bylo by velmi dobře, aby hlas J. C. Junckera či S. Gabriela dospěl i k uším některých zabedněných českých politiků a upozornil je na to, že vytvářet odbytiště zejména pro americké vojenské vybavení není jediná cesta, kterou nutně musíme jít. A že pokud se touto cestou nevydáme, nebudeme v Evropě rozhodně sami.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV