Jde spíše o to, ve prospěch koho byly intervence na kurz koruny, a facto její devalvace v listopadu 2013 provedeny.
Intervence české koruny byly provedeny ve prospěch úzké skupiny českých exportérů, kteří by při sílící české měně (a k jejímu posilování stejně nakonec dojde) nebyli schopni se prosadit na zahraničních trzích. Konkurovat levné asijské produkci textilu žebráckými mzdami českých pracovníků a uměle oslabovanou měnou však není cesta správným směrem. Zejména tehdy, když je třeba uvažovat také o tom, jaký bude a měl by být vývoj české koruny v situaci, kdy se přibližuje vstup České republiky do Evropské měnové unie (EMU) (současná vláda v čele se Sobotkou o to na rozdíl od předchozích alespoň předstírá zájem). Zde pochopitelně půjde také o kurz, v jakém bude česká měna vůči euru ke dni vstupu ČR do EMU.
A opět je třeba připomenout, že nepůjde jen o budoucí ceny, ale také o mzdy zaměstnanců, příjmy podnikatelského sektoru, a zejména o vklady českých obyvatel na jejich bankovních účtech. Zkrátka, pro premiéra Sobotku a další méně bystré, jiné budou vklady českých občanů při konverzi 18–20 korun za euro a jiné při konverzi 23–25 korun za euro k datu vstupu do EMU.
Premiér, který si říká premiér socialistický, by měl mít na paměti především zájmy širokých vrstev obyvatel, tedy širokých vrstev vkladatelů do českých bank.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Paroubek - profil