To, že vládě nahrávají také vnější faktory, jako je oživení hospodářství v eurozóně a především v Německu a dále vývoj cen energetických a dalších surovin, v prvé řadě ropy, je zřejmé. Ale oživení v eurozóně bylo zaznamenáno i v čase pravicových vlád, které toho však absolutně neuměly využít. V. Klaus má prostě „své vidění světa“ a k jeho ideové výbavě patří to, že si vlastně ani nechce připustit vliv vlády na ekonomický vývoj.
Vláda však mnohé může, a i když Sobotkova vláda zdaleka neudělala vše, co mohla, tak její činnost znamenala pro českou ekonomiku povzbuzení. To, že na oživení se kromě poklesu cen ropy, a tedy pohonných hmot, promítlo také zvýšené čerpání finančních zdrojů z Bruselu v rámci dokončované finanční perspektivy let 2007–2013, je neoddiskutovatelným faktem a neoddiskutovatelné je také to, že zejména čerpání evropských fondů se v tomto roce loňské úrovni prostě nevyrovná. Je tomu tak ze dvou důvodů.:
1. proto, že ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), respektive česká vláda, nepožádaly o možnost dočerpání nevyčerpaného zůstatku evropských fondů z minulé perspektivy v rozsahu cca 35 miliard korun v roce 2016, tak jak tuto možnost vyjednaly například Slovensko a Rumunsko. Tato částka v zásadě, pokud by byla vyčerpána, představuje téměř jedno procento HDP.Tyto peníze mohly pozitivně ovlivnit vývoj HDP letos.
2. A MMR, ve spolupráci s ministerstvem financí, zatím nedokázaly uspokojivě nastartovat ani plynulé čerpání evropských fondů v rámci stávající finanční perspektivy let 2014–2020.
Zkrátka, Klaus není schopen činnost Sobotkova kabinetu vidět objektivně.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV