Politici, politické strany a politická hnutí se předhánějí, kdo, že toho pro své občany v tom, byrokraty zamořeném prostředí, udělá více. Jsme svědky lží a nepravd, protože na některé předkládané „velkolepé“ plány nemají budoucí zvolení europoslanci ani špetku kompetencí.
Pro ty, kteří to nevědí – europoslanci nemají zákonodárnou iniciativu, a tedy nemohou předkládat jakékoliv zákony, byť EU parlament neschvaluje zákony, ale směrnice. Tato iniciativa přísluší Evropské komisi, kterou nevolí přímo občané, ale vlády jednotlivých států a každý stát má nárok na „svého“ eurokomisaře. Avšak pozor! Slovo „svého“ je v uvozovkách proto, že okamžikem zvolení tento eurokomisař na svou zemi MUSÍ vlastně zapomenout, protože MUSÍ být nezávislý. To znamená, že například NESMÍ přijímat instrukce od svého státu, a tak dochází ke zvláštní situaci, kdy člověk zvolený za určitou zemi nesmí prosazovat její zájmy čili je, dá se říci, irelevantní, že má vláda ČR možnost zvolit Evropského komisaře, když takový komisař nesmí pracovat v zájmu daného státu.
Zkrátka jsou tito komisaři povinni prosazovat pouze a výhradně zájmy EU, což je tím pádem další nesmysl, protože co je tedy EU? Je to něco mimo Evropu? Je to nějaký superstát nebo supersystém nadřazený národům v Evropě? Aha, už by politici mohli pochopit, proč mnoha lidem současný systém fungování EU vadí. Čili komisaři jsou nezávislí na svých státech, a tak jsou vlastně taková nadnárodní skupina lidí, která má možnost navrhovat cokoliv, co si usmyslí. Já nechci Evropskou komisi jen hanit, podle mě by to mohl být poměrně výkonný úřednický aparát, protože pokud si odmyslíme negativa uvedená výše, tak komise a její úředníci například zkoumají a zjišťují, zda je jimi navrhovaná nová legislativa implementovatelná do jednotlivých států, zda tam podobný zákon již neexistuje atp. a tak v tom vidím jediný důvod, proč jsou poslanci jmenováni jednotlivými státy, protože když už je nemohou zastupovat, předpokládá se alespoň jejich znalost dané země a jejích zákonů.
Ale zpět k tématu voleb do EU parlamentu a k různým slibům politických subjektů. V letošních volbách u nás nejvíce rezonuje téma dvojí kvality potravin. Oč vlastně jde?
Dvojí kvalita potravin
Občany převážně východní části Evropy poněkud pochopitelně tíží situace s tím, že v západní části Evropy jsou potraviny tak nějak kvalitnější. Čokoláda je čokoládovější, ovoce ovocnější a prací prášky voňavější. Ano, je to pravda. Některé výrobky, které se například v Německu a u nás prodávají ve stejném obalu obsahují například větší procent kakaa nebo podíl ovocné složky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV