Pekarová Adamová (TOP 09): Měli bychom si připomínat i odchod sovětských vojsk

23.08.2019 18:50 | Zprávy

Na zářijové schůzi bude Sněmovna projednávat novelu zákona o státních svátcích, jejímž cílem je zařadit 21. srpen mezi významné dny jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Pekarová Adamová (TOP 09): Měli bychom si připomínat i odchod sovětských vojsk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

První místopředsedkyně a poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová předloží pozměňovací návrh, kterým bude navrhovat, aby 27. červen, který je dnes Den památky obětí komunistického režimu, byl také zároveň Dnem odsunu sovětských vojsk z Československa.

„21. srpen 1968 patří bezesporu k nejtragičtějším dnům naší moderní historie. Započala jím dlouhé roky trvající okupace Československa, následovaná tzv. normalizací, která zanechala své negativní následky na našem národě dodnes. Považuji však za důležité připomínat nejen začátek okupace, ale i oslavovat její ukončení. Datum, které bychom neměli opomíjet je 27. červen 1991. Právě v tento den opustil Českou a slovenskou federativní republiku generálplukovník Eduard Vorobjov, velitel Střední skupiny vojsk. Tento den je symbolicky považován za definitivní odsun sovětských vojsk z území Československa, a proto jej navrhuji zařadit mezi významné dny jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Poslední transport se sovětskými vojáky byl vypraven 19. června 1991 z Milovic a o dva dny později překročil východní hranici ČSFR. Celý proces byl formálně ukončen podpisem protokolu o ukončení odsunu sovětských vojsk z Československa 25. června 1991 v Praze.

„Neměli bychom zapomínat, že pobyt sovětských vojsk na území Československa si vyžádal velké množství lidských i materiálních škod. Historické prameny evidují 290 mrtvých a 577 těžce zraněných československých občanů, další stovky lidí byly zraněny lehce. Celkové škody způsobené „dočasným“ pobytem sovětské armády na našem území představují částku vyšší než 6 miliard korun, z toho více jak polovinu této částky tvoří škody na životním prostředí,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

Celkem území ČSFR do června 1991 v 925 transportech opustilo 73 500 vojáků a 39 000 jejich rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 000 tun munice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…