Poslanecká sněmovna už v loňském roce přijala usnesení k připomenutí genocidy spáchané stalinským režimem na ukrajinském obyvatelstvu. Účastníky setkání v Kyjevě přijal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil v čele parlamentní delegace navštívili Kyjev. Zúčastnili se zde na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka vzpomínkového setkání při příležitosti 90. výročí hladomoru na Ukrajině.
„To, co se zde stalo v letech 1932 a 1933, nebylo nic jiného než pokus zlikvidovat ukrajinský národ. Nebylo to poprvé ani naposledy v historii, kdy se Rusové pokusili dosáhnout tohoto cynického cíle. Jsem hrdá, že obě komory českého Parlamentu jasně a otevřeně nazvaly Holodomor tím, čím skutečně byl – aktem genocidy ukrajinského národa,“ uvedla ve svém příspěvku v ukrajinském zákonodárném sboru předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Poslanecká sněmovna, kterou s její předsedkyní v Kyjevě zastupoval i předseda Výboru pro bezpečnost Pavel Žáček, už v dubnu loňského roku přijala usnesení k připomenutí genocidy ukrajinského národa během hladomoru organizovaného stalinským režimem. Uměle vytvořený hladomor probíhal počátkem třicátých let souběžně s intenzivní rusifikační kampaní a represí vůči ukrajinským elitám. Podle údajů ukrajinského Muzea hladomoru šlo až o sedm milionů lidí na území tehdejší Ukrajinské sovětské socialistické republiky a další tři miliony Ukrajinců žijících v jiných oblastech Sovětského svazu.
„Válka, která stále trvá, je dalším pokusem o likvidaci ukrajinského národa. Je to však také pokus zlomit ducha celého demokratického společenství. Všichni, kdo jsme zde přítomni, a národy, které zastupujeme, máme morální povinnost udělat maximum možného pro naše vítězství. Alternativou je vítězství diktatury, destrukce a nenávisti. V této souvislosti bych ráda vyjádřila svůj obdiv statečnému ukrajinskému lidu. Právě oni totiž nesou nejtěžší část břemena odpovědnosti za budoucnost svobodné Evropy a my je v jejich úsilí nesmíme přestat všemožně podporovat,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Účastníky celodenního vzpomínkového setkání, mezi kterými byli mimo jiných zákonodárci z Belgie, Finska, Irska, Polska či Estonska, přijal i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. „Pan prezident i předseda Stefančuk opakovaně vyjádřili poděkování za veškerou dosavadní česko-ukrajinskou spolupráci, jakož i za nedávno úspěšně zorganizovaný parlamentní summit Mezinárodní Krymské platformy v Praze,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV