Peksa (Piráti): Digitální bezpečnost finančního systému je o krok blíž realitě

25.12.2021 8:38 | Tisková zpráva

Díky naší práci ve výboru ECON budou bankovní instituce lépe připravené čelit kybernetickým hrozbám. Regulace navíc odbourá zbytečnou byrokracii a bude šetrnější vůči menším podnikům.

Peksa (Piráti): Digitální bezpečnost finančního systému je o krok blíž realitě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Práce v europarlamentu nejsou jenom hlasování na plénu, projevy za pultem nebo rokování s ostatními kolegy. Často je to také mravenčí, technická práce dolaďování legislativy tak, aby co nejlépe sloužila našim občanům – a zároveň nebyla přílišnou zátěží.

Poslední dobou byla právě tahle činnost mým denním chlebem. Jako stínový zpravodaj návrhu DORA – neboli „Digital Operational Resilience Act“ – jsem totiž se svým týmem návrh dopodrobna procházel a připravoval potřebné úpravy, aby text skutečně dělal to, co má.

A musím říct, že výsledek – který teď v prosinci schválil celý výbor ECON a kterým se bude zabývat celý europarlament – stojí za to! Neřeší totiž jenom důležitý problém kyberbezpečnosti, ale zbavuje nás také zbytečné složitosti v evropské legislativě.

Cože má DORA ale vlastně dělat? Ve zkratce: finanční sektor za posledních patnáct let prošel zásadní proměnou. Naprostá většina operací od komunikace s bankou až po vypořádávání plateb běží sice online, ochrana spotřebitele a prevence rizik provázaného finančního světa ale zaostává. Na rozdíl od klíčové infrastruktury, jakou jsou třeba nemocnice nebo elektrárny, formální nároky na digitální zabezpečení zůstávají hrubě nedostatečné. V případě, že se něco s IT systémy stane, instituce nemusí ani informovat uživatele, ani podávat vysvětlení regulátorům nebo jinak incidenty dokumentovat.

Výsledek? Systém, který je nepřipravený na digitální hrozby a výpadky služeb. O problému a způsobech, jakými jej DORA řeší, jsem koneckonců psal už zde, pokud tedy máte chuť na hlubší pohled. Každopádně to, že se jedná o palčivý problém, nám ukazují i čísla z posledních let. Ve Spojených státech, například, jen v roce 2020 přesáhly ztráty hlášené v souvislosti s kyberkriminalitou závratné čtyři miliardy dolarů.

graf

Mnoha z těchto škod se přitom dá zabránit včasnou reakcí a předchozím plánováním. Vývoj obojího DORA finančním institucím ukládá. A díky pozměňovacím návrhům, které jsme ve výboru prosadili, by zajištění firem proti hrozbám mělo být „v souladu s principem proporcionality“ – a malé či málo propojené podniky jsou z některých povinností vyňaty úplně. Nestane se tak, že by si začínající start-up s pár zaměstnanci musel pořizovat nesmyslně drahý IT systém kvůli ‚bezpečnosti‘. A to je dobře, protože DORA ukládá opatrnost hlavně firmám, jejichž pád by mohl ohrozit chod části ekonomiky nebo přístup mnoha uživatelů k jejich financím – například velké banky nebo investiční společnosti. Skrze DOR-u se nám navíc podařilo sjednotit a zpřehlednit způsob, jakým jsou nároky na bezpečnost firem v legislativě upraveny. Ty byly totiž doteď „rozlítané“ v několika právních úpravách.

Mám radost, že po namáhavém vyjednávání s institucemi i ostatními europoslanci, nekonečných změnách ve znění předpisů a cizelování významových detailů se nám podařilo přijít s textem, který jasně a přehledně plní cíle zvýšené bezpečnosti a který ale zároveň nediskriminuje malé podniky a živnostníky.

Cesta DOR-y však samozřejmě není u konce. Čeká nás ještě klíčová zkouška, a to vyjednávání v rámci tzv. trialogu s Komisí a Radou a schvalování v rámci celého parlamentu. Podoba textu, nad kterým jsme se v ECON shodli jasnou většinou, ale vypadá nadějně. Máme tak nakročeno k bezpečnější, stabilnější finanční soustavě – to je něco, co by nás mělo těšit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Hladík: Průzkumy veřejného mínění mají jasná pravidla

12:04 Ministr Hladík: Průzkumy veřejného mínění mají jasná pravidla

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k článku serveru iDnes o průzkumu veřejného mínění pr…